Мицкоски предлага избори во период меѓу Рамазан Бајрам и Велигден

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски обвини дека Владата одбегнува договор за датумот за избори и отвора можност за уставна и политичка криза.

Мицкоски кажа дека е срамота што се лиферуваат датуми за избори преку медиумите, но сепак повторно јавно го повика премиерот Димитар Ковачевски да пресече за датум во период кој го определи лидерот на ВМРО.

За разлика од претходниот предлог на македонската опозиција да има двојни избори на осми мај, сега Мицкоски понуди за пратеници и за претседател да се гласа во ист ден во периодот меѓу Рамазан Бајрам и Велигден. Односно, сега во игра за опозицијата се неделите на 14-ти, 21-ви и 28-ми април нареднава пролет, освен доколку не се постигне поинаков политички договор за да се гласа во работен ден.

„Мора да се договори датум за редовни избори. Еве му еден предлог, нека земе бел лист хартија и нека напише било кој датум сака помеѓу двата најголеми верски празници идната пролет и да одржиме парламентарни и претседателски избори на еден трошок“, рече Мицкоски.

Од друга страна, социјалдемократите повторија дека нивниот став е непроменет. Велат дека се подготвени да разговораат за датуми, но прво за претседателските, а потоа за парламентарните избори.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*