Мицковски во интервју со Сител

Во интервју за Сител, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека е изненаден зошто никој не го прашува за изборите и не се поканети набљудувачи на ОБСЕ.

„Ние сме помалку од половина година од изборен процес“, посочи Мицкоски.

Тој повика на лидерска средба на која ќе се разговара за парламентарните и претседателските избори, но и за суштинските теми што и претстојат на државата.

Во однос на Предлог-законот за помилување, Мицкоски повторува дека неговата партија ќе го блокира во Собрание.

Кога станува збор за коментарите на премиерот Димитар Ковачевски за амандманите, тој прашува како владата може да поднесе амандмани со оглед на тоа дека го подготвувала законот.

Во однос на уставните измени и патот кон ЕУ, тој ги опишува како глупост тврдењата на владата дека Северна Македонија си става вето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*