Monthly Archives: October 2023

Состојба на патиштата 31.10.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци, можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Контроверзен случај во Битола: Обвинувања за фашистички клуб и реакциите на Ламбе Алабаковски

Во Битола не смее да има клуб со име на фашист, порача пејачот Ламбе Алабаковски, а одбраната му возврати со: „Пироман!“. Во Основниот суд во Битола денеска се одржа првото рочиште против Љупчо Георгиевски, претседател на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола. Георгиевски е обвинет за предизвикување национална и расна омраза и нетрпеливост, како и ширење расизам и ксенофобија ...

Read More »

Вицепремиерот Маричиќ: Реформи за засилување на економските и институционалните капацитети

Испорачувањето на реформите коишто ќе ги бара Развојниот план на ЕУ за Западен Балкан не е поврзано со пристапните преговори, рече вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во вечерашната Топ Тема на Телма. “Тој список на реформи што треба да ги напрвиме, тој реформи план не е врзан формално ниту, да речам конкретно со преговорите, ниту со реформите што ни ...

Read More »

Амбасадорката на САД Анџела Агелер: Забрана на мешање во судски процеси

По информациите објавени пред два дена дека амбасадорката на САД Аџела Агелер била во посета на врвовниот суд по барање на судии кои биле под жесток притисок од владата и барале заштита од политички реваншизам, Сител побара и доби став од амбасадорката Агелер. Во пишаниот текст таа вели: “Ми беше задоволство да се сретнам со главниот судија на Врховниот суд ...

Read More »

Избор на нови судски претседатели и предизвицители за судскиот систем во Македонија

Во второто тримесечје поголем број основни судови биле неажурни. Судскиот совет ги усвои извештаите за нивната работа. Во апелациското подрачје Штип ажурни биле основните судови во Виница, Струмица и Штип, а неажурни основните судови во Делчево, Кочани, Радовиш и Свети Николе. Неажурни исто така биле и Вишиот управен и Управниот суд. Во апелациското подрачје Битола сите судови биле неажурни, освен ...

Read More »

Исказ на Нино Васев: Злоупотреби со биолошка терапија во Клиниката за онкологија

Нино Васев, поранешниот директор на Клиниката за онкологија, денеска даваше исказ пред собраниската Анкетна комисија, формирана со цел да ги истражи евентуалните злоупотреби со биолошката терапија што им била давана на пациентите болни од рак, а за која пишуваа медиумите. Иако на Васев му беа поставени голем број прашања за набавката на терапијата, за КАТО системот и за начинот на ...

Read More »

Состојба на патиштата 30.10.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци, можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Претседателот Пендаровски се сретна со претседателот на Европската комисија

Во рамки на посетата на Скопје, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во неделата оствари средба со претседателот Стево Пендаровски. Тие разговараа за процесот на преговори на Северна Македонија со ЕУ, релевантните политички случувања во земјата и актуелната состојба во регионот. Во таа насока беа разменети информации за понатамошните фази од преговорите, по завршувањето на скрининг-процесот, како и ...

Read More »

Премиерот Ковачевски го повика ВМРО-ДПМНЕ за договор за датумот на изборите

Тајмингот за одржување на изборите да се договори во рамки на работната група на која се разговара за измените на Изборниот законик. Ова го изјави премиерот Ковачевски кој ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да делегира претставник во ова работно тело. Првиот човек во Владата смета дека тоа е вистинскиот начин, бидејќи како што рече – секој друг формат на договарање би ...

Read More »

Очекувања за безусловен почеток на преговорите со ЕУ според опозициското лидерство

Македонија да добие безусловен почеток на преговорите со ЕУ. Ова се очекувања на опицискиот лидер Мицкоски во однос на пораките и позициите од претседателката на ЕК, Фон Дер Лајен, која утре ќе допатува во земјава и која најпрво ќе оствари средба со претседателот Пендаровски, а утре и со премиерот Ковачевски, по што најавена е и зедничка прес конференција. Средба со ...

Read More »