Османи: Процесот за уставни измени успешно ќе заврши во наредните недели

Власта го загуби кредибилетот кај народот и политичкиот легитимитет, бидејќи нивната главна политика за носење на уставните измени под бугарски диктат, удрија во ѕид, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Според него потврда за тоа е седницата на 18-ти август, за која вели дека покажала дека владата го немала потребното мнозинство и како што вели и по 10 тина дена сè уште нема 80 пратеници за промена на највисокиот правен акт во земјава. СДСМ, заедно со граѓаните и европскиот блок ќе стори се за да ги надмине блокадите на Мицкоски соопштија од владејачката партија.

Според социјалдемократите Мицкоски ја кочи европската интеграција затоа што не му е гајле за граѓаните и оти е посветен на блокади и деструкции и дејствува на штета на државните и националните интереси велат од СДСМ. Според шефот на дипломатијата Османи процесот за уставните измени во државава ќе заврши успешно во наредните недели и месеци.

Во интервју за МИА тој вели дека процесот е почнат и одлуката е поздравена од САД и Европската унија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*