Владина делегација предводена од Премиерот Заев оддаде почит и положи цвеќе на вечното почивалиште на првиот претседател на Крушевската Република

Централната прослава на големиот државен празник 2 Август Илинден – Денот на Републиката кој оваа година се одбележува под слоганот „Сите сме деца на Илинден“ во Крушево започна со оддавање почит и положување на свежо цвеќе и венци на вечното почивалиште на Никола Карев, првиот претседател на Крушевската Република во Македониум. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев предводеше висока владина делегација во состав Заменик на претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министер за здравство, Венко Филипче, министер за транспорт и врски, Горан Сугарески, министер за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, министерка задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска и заменик министерот за култура, Владимир Лазовски којашто положи цвеќе и оддаде почит.

Потоа, владината делегација предводена од премиерот Заев оддаде почит и положи цвеќе на споменикот на Слива, којшто се наоѓа во близина на Крушево и претставува симбол на саможртвата на македонските востаници во одбраната на Крушевската Република.

Владината делегација и премиерот Заев присуствуваа и на Панихида којашто традиционално се организира секоја година во чест на загинатите Илинденци во црквата „Св. Никола во Крушево.“

Во рамки на овогодинешната прослава на големиот државен празник 2 Август Илинден, владина делегација во состав од Арбер Адеми, Министер за образование и наука, Дејан Павлески, заменик министер за локална самоуправа учествуваа во централната прослава на празникот во Скопје и оддадоа почит и положија цвеќе на спомениците на Методиј Андонов Ченто, првиот Претседател на Президиумот на АСНОМ и на споменикот на Никола Карев, првиот претседател на Крушевската Република.

 

На прославата во Меморијалниот центар на АСНОМ во Пелинце, учествуваше владина делегација во состав од Дамјан Манчевски, Министер за информатичко општество и Благе Петровиќ, заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*