Мицкоски и Муцунски се сретнаа со Самуел Жбогар

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со Амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија Самуел Жбогар.

На средбата  се разговараше за актуелната политички ситуација, стратешките приоритети како и  реформските процеси кои се клучни за остварување на стратешките цели на Република Македонија.

Наш стратешки интерес и приоритет е членство во Европската унија. Но, изразуваме загриженост бидејќи  имаме најслаб резултат во полето на реформите кои што се од суштинско значење за интегрирање на државата во ЕУ, затоа што оваа влада нема капацитет да ги спроведе потребните реформи, додаде Мицкоски.

Мицкоски посочи дека Владата и Заев не покажуваат суштински интерес за отстранување на недостатоците поради кои државава не доби датум за преговори, и наместо реформи гледаме криминал, прогон и закани врз новинарите, опозицијата и сите неистомисленици на власта, истакна Мицкоски.

Претседателот Мицкоски посочи дека политичкиот прогон врз опозицијата е со цел да се дефокусира јавноста од вистинските проблеми со кои се соочуваат граѓаните,  криминалните скандали кои се случуваат како и дека на Македонија и се потребни суштински реформи и функционирање на обвинителскиот и правосудниот систем според начелата на непристрасност и законитост.

Фрапантна е незаинтересираноста на обвинителството за криминалот на власта посочи Мицкоски, кој подвлече дека подеднакво загрижувачка е и економската состојба на граѓаните кои секојдневно се осиромашуваат од неодговорната влада.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*