Monthly Archives: October 2018

Во Седиштето на НАТО во Брисел Започнаа Пристапните Разговори за Членство во НАТО

Делегацијата на Владата на Република Македонија, предводена од Заменик претседателката на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, ја отворија денешната сесија со Помошник генералниот секретар на НАТО, амбасадорот Александро Алваргонзалес, и со тимот на НАТО за преговори со Република Македонија. Помошник генерлениот секретар на НАТО, амбасадорот Александро Алварогонзалес, ...

Read More »

Состанок со Делегацијата од COWEB/COELA од Европската Унија

МНР Никола Димитров, денес, беше домаќин на средба, организирана во рамки на посетата на Република Македонија, на делегација од составот COWEB (за Западен Балкан)/COELA (за проширување) од Европската унија, под покровителство на Делегацијата на ЕУ во Скопје и Австриското претседателство со ЕУ. Претставници од министерствата за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, на ниво на Директори за ЕУ и ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 18.10.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е највено дека од 03.10.2018 година напојувањето на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено неколку денови. Од оваа причина напојување ќе има само од страна на Удово. Доколку дојде до прекин во напојување од двете страни сообраќајот на автопатот Демир ...

Read More »

95та Седница на Владата

Ќе се отвори инфо – центар за евро – атлантски интеграции; усвоена информација за потреба од итна санација на армирано – бетонски мост на пругата Велес – Гевгелија; се усвојува меѓународна Повелба за отворени податоци     На 95-та редовна седница, Владата на Република Македонија ја прифати информацијата за пренамена на средства од програмата енергетска ефикасност и обновливи енергии за ...

Read More »

Шекеринска, Димитров и Пендаровски на Прес Конференција

Заменичката претседателка на Владата на РМ и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за надворешни работи Никола Димитров, и Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, одржаа прес конференција во Владата на Република Македонија, како членови на Комитетот за интеграција во НАТО, и членови на Работниот комитет за интеграција во НАТО, информираа за официјалниот старт на пристапните разговори на нашата земја ...

Read More »

Говор на Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски

Почитувани дами и господа, ваши екселенции, драги пријатели, Ми претставува огромна чест да се обратам на оваа конференција и би сакал да ви се заблагодарам за можноста. Соработката помеѓу Западен Балкан и ЕУ е клучна за стабилноста на регионот. Само јасен пат кон членството во ЕУ на сите земји во регионот е клучот за успех. Мојата политичка партија ВМРО-ДПМНЕ силно ...

Read More »

Состојба на Патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Ве известуваме дека на ден 17.10.2018 во периодот од 23:00 – 00:00 часот ке се извршува санирање на дефект на дел од опремата инсталирана во тунел 1 – Демир Капија, правец: Гевгелија – Скопје. Поради овие причини едната сообраќајна лента во овој тунел ке биде затворена во наведениот период. Во овој ...

Read More »

Состојба на Патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник – 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на постоечката подлога на коловозот) на патниот правец А2 Тетово – Гостивар крак – с. Неготино, од 08.00 до 16.00 часот, од понеделник до сабота, во наредните 20 дена. Додека се изведуваат градежните работи, тешките товарни возила не ...

Read More »

ПОТПИШАНИ МЕМОРАНДУМИ ЗА СОРАБОТКА СО УСАИД

Денес, во Свечената сала на Владата, беа потпишани меморандуми за соработка помеѓу Владата на Република Македонија, Министерството за економија и УСАИД, како и помеѓу Регулаторната комисија за енерегетика и УСАИД, за „Проектот за развој на регионални енергетски пазари – поддршка на реформите во секторот енергетика“.   Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев истакна дека преку ...

Read More »

Влада на РМ: Медиумските организации се на вистинскиот пат со принципот на саморегулација да постигнат стандардизација на професијата во делот на интернет медиумите

Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, Советникот за односи со јавност на премиерот, Марјан Забрчанец и Портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски одржаа работен состанок со Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, Претседателот на Управниот одбор на Советот за етика на медиумите, Катерина Синадиновска и Претседателот на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, Тамара Чаусидис, ...

Read More »