Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ во Скопје: На 30 септември граѓаните ќе донесат татковинска, родољубска и историска одлука за европска Македонија

„Ни остана уште еден, последен чекор за остварување на сонот за европска Македонија“, истакна премиерот Заев на централниот настан на кампањата на Коалицијата “Заедно за европска Македонија” во Скопје.

„Патриотизам е да ја осигураме иднината на нашата земја и нашите деца, Tука создаваме можности за нашите синови и ќерки – во Македонија. Тоа e патриотизам. Патриотски е да се осигураме дека нашата следната генерација има иднина тука, дома!“, рече Заев, и нагласи:

„Гордата македонска земја се здоби со целосно признавање на нашиот народ, нашиот јазик, нашето наследство. Нашиот јазик е заштитен. Нашиот идентитет е обезбеден засекогаш. Во четвртокот, одржав говор во Европскиот парламент.Одржав говор во срцето на Европската Унија на македонски јазик. На нашиот македонски јазик, кој ќе биде официјален јазик на Европската унија“, потенцираше премиерот Заев.

Тој порача дека граѓаните се архитекти – градители на македонската иднина – секој граѓанин на 30 септември да стави по една тула во иднината на европска македонија!

„Нема коцкање со нашата иднина! Никој не може да си дозволи да остане настрана. Сите имаме јасна и конкретна, граѓанска и родителска должност “, рече премиерот Заев и додаде дека нашата земја и нашата иднина не се на ВМРО или на СДСМ, и дека таа и нејзината иднина им припаѓаат на сите нејзини граѓани!

„Да го направиме 30 септември свечен ден. Облечете ги вашите најубави облеки, ставете ја вашата најубава насмевка, во едната рака земете го вашиот најмил или најмила, а во другата – иднината. Гласајте горди за нашата земја, за вашата и за иднината на вашите деца и идните генерации. Секој ваш глас е битен“, нагласи Заев на централниот настан на кампањата на Коалицијата “Заедно за европска Македонија” во Скопје, и повика опозицијата да излезе и да гласа за европска Македонија

Во завршницата на својот говор премиерот Заев дека да се излезе на референдумското место на 30 септември е избор за семејство на ЕУ и НАТО или избор за изолација и целосна неизвесност. За небиднина!

„Тоа е избор за сигурност и безбедноста, или избор за немир и нестабилноста.Тоа е избор за раст на економијата или за стагнација. Тоа е избор за исполнување на нашиот сон од иднината – иднината за нашите деца, внуци и за сите идни генерации. Гласот на 30 септември е глас за иднината на наша Македонија“, порача премиерот Заев на централниот настан на кампањата на Коалицијата “Заедно за европска Македонија” во Скопје.

На настан во Скопје говореше и Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, кој во своето обраќање посебен акцент стави на придобивките од зачленувањето на земјата во ЕУ и НАТО со подтигнувањето на договорот со Грција, и потенцираше:

„Природно застанавме зад европската кауза, длабоко убедени дека само Европска Македонија ги прави среќни сите. Длабоко сум убеден дека ние ќе бидеме уште посреќни по 30-ти септември, а часовникот на историјата ќе тропне и на совеста на оние што без некоја рационална причина се двоумат да кажат Да на евроинтеграциските процеси на земјата. Денес сме тука ги охрабриме сите да ни се придружат и да го направат вистинскиот избор. Да прославиме вечерта на 30-ти септември и да им подариме на генерациите по нас достоинствена татковина, татковина која нема проблем ниту со историјата, ниту со географијата, Татковина која е заедничка и рамноправна за сите“, рече Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери.

На денешниот централен настан на коалицијата „Заедно за европска Македонија“, говореше и новинарот Томислав Кежаровски, кој стана симбол за борбата за слобода на новинарската професија.

„Ќе заокружам „ЗА“, за држава каква што заслужуваме, за членство во ЕУ. Членството во ЕУ е гаранција за слободни медиуми, за слобода на изразување. Слободните и независни медиуми го помагаат прогресот на општеството. Ако останеме надвор од ЕУ, ќе останеме изолирани во бурните балкански води. Тоа не го сакаме. До 30 септември секој од нас треба да има средба со својата совест и со разумот. Нека размисли и нека донесе одлука додека гледа во своите деца пред себе. Отворете им ја вратата на своите деца и на сите идни генерации, на нашата земја“, порача новинарот Томислав Кежаровски.

Ова е глас од вас, за вас. Ниту наградувате, ниту казнувате некого партиите на власт или од опозицијата. Вашиот глас е за вашата иднина, рече Кежаровки и продолжи:

„Мојот глас „За“ е за мојата татковина. За моето семејство, но за стотици, илјадници, граѓани, за моите пријатели. Нема вакви или онакви, нема ваши и наши. Сите сме исти, сите сме еднакви, сите сме граѓани кои го засллужуваат местото во Европска Македонија“, нагласи Кежаровски.

Популарната актерка Сања Арсовска, како еден од говорниците на денешниот собир за европска Македонија, порача дека никој не смее на сегашните и на идните генерации младите им ја попречи иднината за нивно образование и професионално усовршување во Европска Униија, и нагласи дека нејзиниот глас е глас „ЗА“ е за европска Македонија.

„Ние сме генерација со голем жар за промени. Деновиве ја чувствувам таа верба. Таа верба  ми дава право да бидам уверена дека сите деца, сите идни генерации ќе живеат во сатбилна. Патот е пред нас, и реформите во име на тие генерации мора да продолжат, за да стигнеме таму каде што сме тргнале.  Одлуката „ЗА“ на 30 септември е надпартиска и надетничка одлука. Тоа е одлука за европска Македонија“, рече Арсовска.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*