Uncategorized

Пациенти од Онкологија се јавиле во Обвинителството со сознанија за истрагата

Дваесет пациенти кои се лекувале на Онкологија телефонски се јавиле во Обвинителството да помогнат во истрагата со свои сознанија. Тим обвинители извршиле распит на повеќемина вработени на Клиниката, како и на двајца експерти. Оттаму велат – обезбеден е обемен материјал и документација и цврсти докази, кои се предмет на анализа. Се врши и проверка на медицинските истории на 40-ина пациенти. ...

Read More »

Еуровиа како подизведувач на автопатите: Мицкоски најавува барање за одговорност

По информациите дека еден од подизведувачите што ќе работат на изградбата на автопатите е и фирмата Еуровиа, која се појавува како донатор на ДУИ, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, најави дека по изборите ќе бараат одговорност за секој потрошен денар. “Неколку пати почнува таа изградба, ќе видиме како ќе се развива. Но, она што е важно да се каже е дека ...

Read More »

Директорка на Онкологија отстранета поради манипулации со терапијата

Директорката на Онкологија смирува, од ноември 2022, откако е таа е на чело на Клиниката, сите пациенти ја примаат пропишаната терапија, без никави манипулации. За начинот на лекување одлучуваат 12 лекари, се следи патеката на лековите од влез на Клиниката до нивно искористување, ограничен е бројот на медицински лица кои можат да влезат во просторијата каде што се подготвува терапијата. ...

Read More »

Опозицијата бара гласање за уставни измени на собранието

Опозицијата денеска и официјално побара од собранискиот спикер, да се стави на гласање потребата од уставни измени. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, бара да не се одолговлекува процедурата и да се свика продолжение на 123-та седница, која беше прекината на 18 август, без да се гласа. Тие бараа гласање уште на самата седница, но и веднаш по завршувањето на ...

Read More »

Претседателот Пендаровски разговара со претседавачот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими претседавачот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. На средбата се разговараше за процесот на трансформација, опремување и модернизација на македонската армија и учеството во меѓународни операции и вежби. Соговорниците разговараа за соработката меѓу Северна Македонија и НАТО, за актуелните регионални и безбедносни прашања, ...

Read More »

Соработка помеѓу младите од Македонија и Бугарија како решение за подобрување на односите

Младите од Македонија и Бугарија иако споделуваат исти проблеми и желби, многу малку меѓусебно се познаваат и комуницираат, а моменталната политичка ситуација и тензија меѓу двете држави дополнително им одмогнува и уште повеќе ги раздалечува двете општества. Вака дел од говорниците на денешната дебата за заедничките визии и предизвици во односите меѓу Македонија и Бугарија низ призмата на младите, која ...

Read More »

Соработка помеѓу Македонија и Италија за светската изложба 2030

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше средба со градоначалникот на Рим Роберто Гуалтиери, со кој меѓудругото разговараа и за поднесената кандидатура на Италија, Рим да биде домаќин на светската изложба 2030 (World EXPO 2030), што се организира под покровителство на Меѓународното биро за експозиции (BIE) со седиште во Париз, соопшти прес-службата на Владата. Грковска ја ...

Read More »

Светско Признание: Д-р Виктор Фридман Одличен со Наградата за Хуманизам во Охрид

Во Куќата на Уранија во Охрид денеска на свечена церемонија на професорот д-р Виктор Фридман, еден од најголемите американски и светски слависти, му беше врачена годинешната награда за хуманизам што веќе 17 години ја доделува охридската Светска академија на хуманизмот. Лауреатот, професорот д-р Виктор Фридман од Универзитетот во Чикаго, заблагодувајќи се на укажаната чест со доделувањето на наградата, ја искористи ...

Read More »

Полиција во Охрид Ги Приведува Три Лица Од Албанија За Фалсификувани Британски Пасоши

Денеска во 14.30 часот на Граничен премин аеродром „Св. Апостол Павле“ во Охрид, полициски службеници ги лишиле од слобода М.В.(24), Б.И.(31) и малолетничка, сите од Република Албанија. При пасошка контрола и проверка било констатирано дека лицата на увид приложиле фалсификувани британски патни исправи. Трите лица биле предадени на Одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Охрид за понатамошна постапка, ...

Read More »

Повик до ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ Се Надева Дека Манифестот ќе Допринесе за Градење на Консензус

СДСМ со нов повик до ВМРО-ДПМНЕ да се приклучи на Манифестот на лидерите на политичките партии застапени во Собранието. Според нив, тој е добра основа за градење единство околу европската иднина на земјава. Од владејачката партија велат дека законодавниот дом со овој документ ќе дефинира рамки на позиции по кои мора да постапуваат сите надлежни институции во преговорите со ЕУ. ...

Read More »