Состојба на Патиштата

Состојба на Патиштата, Вторник, 29.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот, по интервенција на дежурните служби на ЈП Македонија Пат. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На патниот правец Струга – г. п. Ќафасан (до с. Франгово) поради оштетување на коловозот, брзината е ограничена на 40 км/ч. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 28.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните служби на ЈП Македонија Пат. Поради ниските температури можна е појава на голомразица. НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Поради појава на магла, видливоста во Тетово е намалена до 50 метри. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На патниот правец Струга – г. п. ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 25.01.2019

Поради појава на магла видливоста е намалена од 50м до 100м во Страцин и на планинскиот премин Буково. Од 07:35 часот се воведува забрана на движење за тешки товарни возила и автобуси на патниот правец Тетово – Попова Шапка. Од 23:55 часот на патот Дебар – Маврови Анови и обратно, поради обилни врнежи од снег е воведена забрана за движење ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 24.01.2019

Забрана за сообраќај за тешки товарни возила има на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража. На патниот правец Струга – г.п. Ќафасан (до с.Франгово) поради оштетување на коловозот, брзината е ограничена на 40 km/h. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места во западните делови од државата со остатоци од кашест снег ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 21.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози.Поради појава на магла намалена е видливоста од 50 до 100 метри во Кичево, Битола, Павлешници, Смојмирово и Делчево. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15 ноември стапи на сила законската обврска ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 18.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 17.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 16.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, на некои повисоки места наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија Пат. Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 15.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, на некои повисоки места наместа остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на екипите на ЈП Македонија Пат. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15 ноември стапи на сила законската ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 14.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот, по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Забрана за движење на тешки товарни возила има на патниот правец Дебар – Струга. Намалена видливост од 50до100м. поради магла има на патните правци Тетово-Желино и Градско-Неготино. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од ...

Read More »