Состојба на Патиштата

Состојба на Патиштата, Четврток, 14.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози во западниот дел, додека на останатите патни правци коловозите се претежно суви. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 13.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози во западниот дел, додека на останатите патни правци коловозите се претежно суви. ИЗВЕСТУВАЊЕ: ГП Виадукт трејд ДООЕЛ-Гостивар известува дека градежни активности ќе се изведуваат на обиколница , односно на делот од Хиподром до Стенковец во времетраење од понеделник 11.02.2019 до 13.02.2019 (среда). ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 12.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места во западните делови од државата има остатоци на кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија Пат. Врнежи од снег со среден интензитет се бележат во Крушево, Маврово, Струга и на планинските премини Ѓавато и Плетвар, а со послаб интензитет на планинските премини ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 11.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: ГП Виадукт трејд ДООЕЛ- Гостивар известуваат дека градежни активности ќе се изведуваат на обиколница односно на делот од Хиподром до Стенковец во времетраење од денес понеделник 11.02.2019 до 13.02.2019 (среда). ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 08.02.2019

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 07.02.2019

УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Од 05.40ч. укината е забраната за тешки товарни возила на патниот правец крак-Маврово-Дебар. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Намалена видливост од 30 до 50м. поради магла има на планинските премини Стража, Ѓавато и Плетвар. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 06.02.2019

НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Од 06:30 часот, на патниот правец Ново Село – г. п. Ново Село е укината забраната за тешки моторни возила. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла до 50 метри има во Маврово и на Стража. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 05.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Од 07:05 часот патниот правец Охрид – Ресен, кај Буково е блокиран во двата правци, поради сообраќајна незгода. НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Намалена видливост поради магла од 30 до 50 метри има на Стража, Маврово, Плетвар и Попова Шапка. Поради појава на магла видливоста е намалена до 50 метра ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 04.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На патниот правец Струга – г. п. Ќафасан (до с. Франгово) поради оштетување на коловозот, брзината е ограничена на 40 км/ч. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 01.02.2019

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, на некои повисоки места со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Намалена видливост поради магла до 50-100 метри има кај Страцин, Кула, Делчево и Смојмирово. ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Од 08,30ч. рег.пат Струмица-Берово, во с.Петралинци е блокиран во двата правци ...

Read More »