Видео

Учеството во Пописот е задолжително и претставува одговорност на секој граѓанин

„Пописот е граѓанска обврска утврдена со закон. Учеството во Пописот е задолжително и претставува одговорност на секој граѓанин кон државата. Повикот и бојкотот на Пописот е кривично дело, тоа е исто што и организирање отпор и непослушност кон законити одлуки и мерки на државен орган опфатени со членот 387 од Кривичниот законик, предвидува парична казна или затвор до 3 години ...

Read More »

Изјава за медиуми на СДСМ, Зоран Заев, претседател на СДСМ

Почитувани,   Прво дозволете преку вас медиумите да соопштам она што беше од информативен карактер на ЦО согласно нашиот статут на партијата, а тоа е дека утре ќе доставам предлог до Собранието за пополнување на неколу испразнети места и едно место коешто го испразнуваме поради преминување на друга фунцкија, утре ќе доставам предлог за нов министер за финансии, Нина Ангеловска. ...

Read More »

Премиерот Заев и министрите на состанокот со Работната група на Советот на ЕУ за Западен Балкан/Проширување

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министри од Владата задолжени за реализација на клучните реформски приоритети денеска се обратија на средбата со Работната група на Советот на Европската унија за Западен Балкан/Проширување (КОВЕБ/КОЕЛА), што се одржа во Собранието на Република Северна Македонија.Премиерот Заев побара да биде вреднуван напредокот на Република Северна Македонија и нашата држава во ...

Read More »

Средба на претседателот Заев со шефот на мисијата на ОБСЕ во земјава: Сите учесници да преземат одговороност за кристално чисти избори

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, денеска се сретна со делегација на ОБСЕ предводена од Шефот на мисијата во земјава, амбасадорот Клеменс Која. На средбата се разговараше околу повеќе актуелни теми, со фокус на претседателските избори. Заеднички беше заклучено дека на претстојните претседателски избори сите учесници треба да покажат демократска зрелост и одговорност пред државата, за граѓаните ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со чешкиот министер за надворешни работи, Петричек: Изразено е очекување дека политичкиот и економскиот напредок на нашата држава ќе биде вреднуван со датум за почеток на преговорите во јуни

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, попладнето се сретна со Томас Петричек, министер за надворешни работи на Чешката Република. На средбата е поздравен постигнатиот Договор од Преспа и отворените НАТО перспективи, резултатите на нашата држава на економски план во последниот период и реформскиот процес. Изразено е очекување дека во јуни ќе биде вреднуван напредокот на Република Северна ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со поглаварите и претставници на верски заедници во Република Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со поглаварите и претставници на верските заедници наведени во Уставот на Република Македонија, поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија,  Митрополит Скопски, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г.г. Стефан, поглаварот на Исламската Верска Заедница во Република Македонија, Рејз Ул Улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи, поглаварот ...

Read More »

Изјава за медиуми од Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски

Почитувани, Би сакал да ве информирам од текот на денешната седница на Извршниот комитет на партијата која што се уште е во тек, но клучните одлуки се веќе донесени. Можам да ја известам јавноста дека се разгледа информацијата по однос на одржаниот референдум, актуелната политичка ситуација и се донесоа неколку заклучоци за делувањето во следниот период. Извршниот комитет донесе заклучок ...

Read More »

Премиерот Заев од Пехчево: Да излеземе масовно на 30 септември, на сите да им покажеме дека си ја сакаме нашата Македонија, дека сме ЗА европска Македонија, 03.09.2018  

„Убеден сум дека референдумот во Македонија ќе успее но сакам бројките да бидат државнички, онака како што личи на зрел, свесен народ, за својата земја и за иднината на својата земја“, рече Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев пред граѓаните на Пехччево. Потенцирајќи дека и на референдумот на 8 септември во 1991-вата година, граѓаните на Република Македонија биле исправени ...

Read More »