Вести

Нови 415 Илјади Евра од Европската Унија за Поддршка на Туризмот на Охридскотото Езеро

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, заедно со градоначалниците на Охрид и на Поградец, Јован Стојаноски и Едварт Капри, заменикот министер за туризам на Република Албанија Хајрула Чеку и претставникот на Делегацијата на Европската Унија, Никола Бертолини, денеска во Охрид го промовираа проектот Охридско Езеро-Безбедна дестинација за авантуристички туризам. Проектот во вредност од 415 евра е финансиран преку ИПА Програмата ...

Read More »

Премиерот Заев од Првиот Дел од Лидерската Средба

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во име на лидерите на четирите политички партии што денеска учествуваат на лидерската средба, за претставниците на медиумите и за јавноста, ја даде следната изјава за досегашниот тек на разговорите, која ви ја пренесуваме во целост: За овие три лидерски средби требаше нерви, трпение и многу мудрост. Јавноста треба да знае. Пруживме ...

Read More »

Средба на МНР Никола Димитров со државниот министер за Европа во германското МНР, Михаел Рот

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска оствари средба со државниот министер надлежен за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот. Министерот Димитров го информираше гостинот за актуелните политички случувања во земјата, поврзани со претстојните чекори за целосна имплементација на постигнатиот Договор за решавање на билатералниот спор со соседна Грција, како и активностите за реализација ...

Read More »

Заев со другарчињата од Грција, Босна и од Црна Гора сплете венче и го пушти по Неретва :-)

Премиерот Зоран Заев во понеделникот скокна до Мостар на традиционалната манифестација Mostar Peace Connection, организирана од локална невладина организација, каде се сретна со другар му Алексис Ципрас, и со колегите од Босна и од Црна Гора – Денис Звиздиќ и Душко Марковиќ. Балканските другарчиња положиле цвеќе во Неретва, во знак на мир и почит кон жртвите од сите војни. Нашиов ...

Read More »

Австријците Светски Шампиони во Летање Змејови на Првенството во Крушево

Со прогласувањето на најуспешните викендов во Крушево завршија двонеделните првенства во змејарство: 20-то Европско и 8-то Светско првенство во змејарство. Најуспешни во поединечна и во екипна конкуренција беа тимовите на Австрија, во летови од категорија пет и на Италија, во летови со делта план во категорија еден. Од 8 до 21 јули Крушево по втор пат беше домаќин на светската ...

Read More »

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ЕВРОКОМЕСАРОТ АВРАМОПУЛОС ПОТПИШАА ДОГОВОР

“Овој Договор е израз на нашата заедничка посветеност за дефинирање на одржливи, трајни решенија во справување илегалната миграција и прекуграничниот криминал. Нашата досегашна соработка во справувањето со илегалната миграција покажа дека кога работиме заедно можеме успешно заеднички да ги решиме предизвиците. Во тој контекст, овој Договор ја отвара вратата за поинтензивна соработка заснована на доверба и меѓусебно почитување“. Ова, меѓу ...

Read More »

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ВО ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА РЕПУБЛИКА МОЛДАВИЈА

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата г-ѓа Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Молдавија. Претседателот Иванов во Кишињев со највисоки државни и воени почести ќе биде примен од Претседателот на Република Молдавија, г. Игор Додон. Предвидено е двајцата претседатели да одржат тет-а-тет средба, по што двете официјални делегации ќе одржат пленарен ...

Read More »

ЗАЕВ: СИТЕ ОСТАНАТИ НА ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА СЕ ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО И ЕУ

Почитувaни, Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и за да избереме стабилност, безбедност и иднина – наместо омраза, поделби и минато. Граѓаните очекуваат од нас мудри и државнички одлуки. Наша највисока патриотска должност е да им ја обезбедиме иднината на граѓаните. Вечерва, ние, партиите кои сме за НАТО и ЕУ, се обрзуваме дека тоа ќе го исполниме. ...

Read More »

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ И ЕВРОКОМЕСАРОТ ХАН: ПОСЛЕДНАТА ДЕЛНИЦА ДО ЧЛЕНСТВОТО ВО ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска го прими во официјална посета еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ Јоханес Хан, кој со оваа посета ја реализираше неговата најава веднаш после одлуката на Европскиот Совет, дека на 17 јули ќе дојде во Скопје за да го означи стартот на скрининг процесот за нашата земја пред отворањето на ...

Read More »

МАКЕДОНИЈА НА СОСТАНОК СО НАЦИОНАЛНИОТ КООРДИНАТОР ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА НАСИЛНИОТ ЕКСТРЕМИЗАМ И БОРБА ПРОТИВ ТЕРОРИЗМОТ

Националниот комитет за спречување на насилниот екстремизам и борба против тероризмот претставен од Националниот координатор Борче Петревски, кој беше придружуван од замениците Џеладин Ајвази и Златко Апостолоски, денеска со заменик-помошникот државен секретар на САД и шеф на Бирото за конфликти и операции за стабилизација, Пит Мароко и неговите соработници на работна средба, разговараа за приоритетите и иницијативите за спречување на ...

Read More »