Вести

Транскрипт од Изјавата за Медиуми Дадена од МНР Димитров во Собранието на Република Македонија

Почитувани медиуми, Јас сум тука денес во Собранието за да разговараме за постигнувањата на надворешната политика во последнава година. Не знам дали ќе ми се даде право на збор, така што ја користам оваа прилика и многу на кратко ќе се осврнам на тоа каде беше и каде е денес Македонија. Беше оквалификувана како заробена држава, имаше многу малку пријатели. ...

Read More »

Едногласно Одобрена Итната Солидарна Помош од Скопје за Грција

Советот на Град Скопје на втората вонредна седница едногласно ја донесе Одлуката за давање на парична помош на настраданите во катастрофалните пожари во Република Грција. Со оваа одлука, како израз на солидарност спрема настраданите во катастрофалните пожари во Република Грција, Градот Скопје додели помош во износ од 2 милиони денари, поточно парична помош во износ од милион  денари и непарична ...

Read More »

Средби на ЗМНР Жерновски во Белата Куќа, Конгресот и во Атлантскиот Совет на Сад

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, вчера на првиот ден од работната посета на Вашингтон, оствари средби во Белата куќа, во Конгресот, и во Атлансткиот совет на САД. Во Стејт департментот присуствуваше на прием за шефовите на делегации во чест на  отворањето на Министерската конференција за унапредување на верски слободи, чиј домаќин е државниот секретар на САД, Мајкл Помпео. ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов Прима Акредитиви

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во Вила Билјана во Охрид ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска и на Кралството Саудиска Арабија во Република Македонија. На предавањето на акредитивните писма од страна на новоименуваниот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Н.Е. г-а Рејчел Галовеј, ...

Read More »

Османи: Европската Банка за Обнова и Развој Значаен Партнер во Имплементација на Реформите

Денеска, во просториите на Секретаријатот за европски прашања Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со претставници на Европската банка за обнова и развој. На средбата беше презентирана новата Стратегија за соработка помеѓу Македонија и ЕБОР за 2018-2023, статусот на имплементација на проектите финансирани од страна на ЕБОР, како и активностите кои ...

Read More »

Потпишани Меморандуми за Соработка со Асоцијацијата за Е-Трговија и Дхл Експрес

Царинската управа на Рeпублика Македонија  денес потпиша меморандуми за соработка со Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и ДХЛ Експрес Македонија. Меморандумите за соработка се потврда дека Царинската управа се води од заеднички принципи на постапување и делување, разбирање на партнерите, земајќи ги во предвид предностите и современите текови на електронската трговија која ги вклучува сите трансакции реализирани од далечина, со ...

Read More »

Премиерот Заев на Средбата со Мекеј, Директор на Евро-атлантското Партнерство во НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ја прими делегацијата на НАТО предводена од Џејмс Мекеј, Директор на Евро-атлантско и глобално партнерство во одделот за политички и безбедносни прашања во штабот на НАТО во Брисел. Премиерот Заев ја прими делегацијата на НАТО заедно со Работниот комитет за интеграцијата на Република Македонија во НАТО со кој претседава Претседателот на ...

Read More »

Одржана Средба Помеѓу Министерот Спасовски и Францускиот Амбасадор Тимоние

Денеска министерот Оливер Спасовски одржа работна средба со амбасадорот на Француска Република во Македонија Н.Е. Кристијан Тимоние. На средбата беа потврдени заложбите за натамошно продлабочување на досегашната меѓусебна соработка. Министерот Спасовски се заблагодари за досегашната поддршка и помош на Француската Република за Република Македонија, која освен преку материјално – технички и финансиски средства, изминатиов период е изразена и преку организирање ...

Read More »

Премиерот Заев на Средбата со Државниот Министер Надлежен за Европа во СР Германија Рот

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска прими делегација на Министерството за надворешни работи на СР Германија што ја предводеше државниот министер надлежен за Европа Михаел Рот. Премиерот Заев на средбата се осврна на актуелната политичка ситуација во земјата со посебен акцент на процесот на постигнување политичка согласност околу основните принципи и прашања поврзани со реализацијата на референдумот ...

Read More »

Скопските Општини Дел од Проектот „Европска Зоолошка“

Скопските општини се приклучуваат кон проектот „Европска Зоолошка“. Директорот на Зоолошката градина Скопје, Ѓорѓи Галетановски ги започна состаноците со дел од градочалниците од скопскиот регион. Денеска во посета на Зоолошката градина беа градоначалниците на Кисела Вода, Филип Темелковски и на Бутел, Велимир Смилевски. На средбата беше договорена целосна соработка вклучувајќи ги општинските сектори за образование, но и донации потребни за ...

Read More »