Вести

СДСМ: Ѓоре Иванов се води од Лични и Партиски Интереси

Почитувани, Вчерашниот ден уште еднаш покажа дека Ѓорге Иванов се води од лични и теснопартиски, а не од интересите на граѓаните и државата. Додека целиот државен врв одлучно порача да тргнеме кон иднината, само Иванов повика да останеме заглавени во минатото на омраза, поделби, криминал и неказнивост. Додека граѓаните ги славеа заедништвото и сплотеноста, Иванов разгоруваше и поттикнуваше меѓуверска и ...

Read More »

Реакција на Канцеларијата на Претседателот Иванов на Прес-конференцијата на Костадин Костадинов од СДСМ

Најостро ги отфрламе тврдењата во изјавата на г. Костадин Костадинов, пратеник на СДСМ, за кои сметаме дека се големи лаги и манипулација, со цел дефокусирање на јавноста. Јасно и очекувано е дека политичката партија СДСМ преку вакви манипулации се обидува да изврши притисок врз претседателот Иванов, поради неговите политики и цврсти ставови во одбрана на достоинството на македонскиот народ и граѓаните ...

Read More »

Став на Вице-премиерот Кочо Анѓушев за Настаните на Прославата на Илинден во Крушево

Почитувани, Во врска со вчерашните немили случувања за време на одбележувањето на националниот празник „2-ри август – Илинден“ во Крушево, Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, како предводник на Владината делегација на свеченоста, изразува жалење што Ѓорге Иванов, од позицијата на претседател на Република Македонија, не покажа доблест и не собра храброст да го препознае ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Картелот на Власт Спроведуваат Грабеж како од Дивиот Запад

СДСМ и картелот на власт спроведуваат грабеж како од дивиот запад. Нема државен тендер или грант, кој не го доби фирма или невладина организација поврзана со СДСМ. На криминалните тендери и грантови им нема крај. Секој нов ден, нов скандал, а после скандалот со сомнително поделените грантови од Фондот за иновации, јавноста е повторно сведок на делење на државни пари ...

Read More »

Обраќање на Претседателот Иванов на Мечкин Камен по Повод Илинден

Почитувани граѓани на Република Македонија, Годинава, на ден Илинден одбележуваме 115 години од славната Крушевска Република, 74 години од државотворниот АСНОМ и 27 години од независнoста на Република Македонија. Република Македонија е плод на неповратниот историски процес што започна со пролетта на европските народи во првата половина на 19 век. Но, таа пролет кај македонскиот народ беше поинаква. Додека соседните ...

Read More »

Премиерот Заев од Благоевград: Историјата и Минатото ги Ставивме да бидат Цврсти Темели на коишто ја Градиме Европската и Евро-Атлантската Иднина

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и Претседателот на Владата на Република Бугарија Бојко Борисов денеска во Благоевград, Бугарија заеднички ја чествуваа 115 – годишнината од Илинденското востание. Премиерите Заев и Борисов оддржаа билатерална средба пред почетокот на свеченоста, придружувани од Заменик претседателот на Владата и Министер за внатрешни работи Оливер Спасовски и Заменик претседателот на Министерскиот Совет ...

Read More »

Премиерот Заев од Пелинце: Наместо Небиднина, да Избереме Иднина

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и делегација на Владата во која беа Заменикот претседател на Владата и Министер за внатрешни работи, господин Оливер Спасовски, Министерот за надворешни работи, господинот Никола Димитров, Министерката за правда, госпоѓа Рената Дескоска, и Министерот за култура, господинот Асаф Адеми, денеска присуствуваа на свеченоста по повод државниот празник – Денот на Републиката – ...

Read More »

Заев – Палмер: Поддршка од Вашингтон за Успешен Референдум во Македонија и Членство во НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, попладневно одржа средба со Вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД, Метју Палмер. На средбата во кабинетот на премиерот Заев, се разговараше за политичките процеси во земјава како и подготовките за реализирање на претстојниот Референдум закажан за 30 септември. Заеднички беше оценето дека ова е историски настан во кој граѓаните треба ...

Read More »

Заев: Референдумот е Точката во која ќе се Спојат Светлата Иднина на Нашата Македонија и на Нашата Европа

Премиерот Зоран Заев и членовите на Владата на Република Македонија, одржаа прес-конференција по повод одлуката на Собранието на Република Македонија за распишување на референдумот за консултирање на граѓаните и за изјаснување по прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“. На конференцијата за медиумите, во име на Владата на ...

Read More »

Јанушев: Власта Одлучи да Распише Референдум без Консултации со Опозицијата

Почитувани, Бледите и стерилни прес конференции на Заев не може да ја покријат трагедијата што и се случува на Република Македонија изминатите 14-тина месеци. Трагедијата кулминира со вчерашното самоволие на парламентарното мнозинство кое одлучи да распише референдум без консултации со опозицијата во однос на најважното прашање од кое што зависи македонскиот идентитет, историја, традиција и култура.  кои се претставени од ...

Read More »