Вести

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ криминална е поим за криминал и корупција, државата е во општ застој откако со неа управува Зоран Заев

СДСМ криминална е поим за криминал и корупција. Зоран  Заев го патентираше земањето мито по принципот „Едно евро за Вицето, едно евро за црквата“. Заев е единствен политичар во светот фатен како бара 200.000 евра мито, а е ослободен од обвинение само затоа што е премиер. Ова служи за  потсмев со Република Македонија насекаде во светот. Сите светски медиуми ја ...

Read More »

СДСМ: Ало Миле анкети на Божиновски, случајот „Титаник“ потврдува дека анкетите на неговиот Институт се лажни и во функција на ВМРО-ДПМНЕ

Денешните разговори што се слушнаа во предметот „Титаник“ што се води против поранешното високо раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште една потврда за злоупотребите коишто 11 години ги правеше режимот. Денеска јавноста уште еднаш слушна како се нарачувале и се пласирале во јавноста лажни анкети преку кои се манипулирале граѓаните. Анкетите на Божиновски биле нарачани по принципот „ало Миле“ што е ...

Read More »

Премиерот Заев до АРМ: На вашите Униформи годинава е закачен највредниот Орден, Поканата за Пристапни Преговори за Членство во НАТО

Драги припадници на Армијата на Република Македонија, Браво: за вашите успеси низ годините, за достоинственото претставување на Македонија во мировните мисии и светот, за врвната професионалност со којашто секогаш стоевте и стоите, во секакви услови, на браникот на потребите и интересите на граѓаните на Република Македонија, а и на светот. Почитувани припадници на АРМ, Овој драгоцен потенцијал што го вложувате ...

Read More »

Царовска: Младите успешно се вработуваат, Оперативниот План се реализираше за шест месеци со Буџет двојно поголем од 2016 година

Десетина мерки и програми од оперативниот план за вработување се речиси 100 процентно реализирани, заклучно со минатата недела. Пилот програмата Младинска гаранција, пак се покажа како исклучително ефикасна. Постојано се зголемуваат и парите наменети за оперативниот план. Годинава буџетот за вработување е за 100 милиони денари поголем од лани и изнесува 987,5 милиони денари, односно е речиси двојно поголем од ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Царовска се фали на Прес Конференции, нејзиниот колега Тевдовски прави Незаконски Вработувања на 6.000 Партиски Војници

Единствените кои се вработуваат се партиските војници на власта, притоа рушејќи ги сите креитериуми и мерит системот. Додека Царовска се фали на прес конференции, нејзиниот колега Тевдовски прави незаконски вработувања на 6.000 партиски војници. Повторуваме 6.000 партиски војници кои ќе бидат на државна сметка. Има еден критериум, а тоа е да се има членска книшка на СДСМ. Масовна корупција во ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со амбасадорот Пломп: Поддршка од Кралството Холандија на процесот значаен за членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија во Македонија, Ваутер Пломп. На средбата е изразена поддршка на политиките што водат кон евро-атлантски интеграции на Република Македонија. -Очекувам мнозинството граѓани да гласаат за евро-атлантска иднина на Република Македонија на претстојниот референдум, рече премиерот Заев. На средбата е констатирано дека е од голема важност ...

Read More »

Владата објави целосен извештај за прославата “Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ”, со вкупните трошоци, реализирани во законска и транспарентна постапка

Не се точни тврдењата на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. Постапката е спроведена законски, со запазување на принципот на конкуренција и во транспарентна постапка. Постапката е реализирана согласно член 17 став 1 алинеја 2 од Законот за јавни набавки, за услуги за коишто законот дозволува, поради краткиот временски период да се испратат покани до неколку економски оператори. За двете спроведени постапки се ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Кога криминалот и корупцијата стануваат пракса, науката и образованието страдаат

Почитувани, Кога криминалот и корупцијата стануваат пракса во работењето на  власта, науката и образованието од приоритет се запоставуваат и страдаат. Република Македонија  доживеа уште  еден пораз, ниту еден универзитет во државата не се најде во првите илјада на Шангајската листа. Универзитетите од целиот регион се наоѓаат во првите илјади универзитети на оваа листа. Според оваа листа универзитетите во соседството како ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со претставници на дијаспората: Поддршка за политиките што водат кон членство во НАТО и ЕУ и европски живот и стабилност во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со претставници на дијаспората од Македонија во Италија, Швајцарија, Луксембург, Германија, Словенија, Хрватска, САД. На средбата е изразена поддршка на владините политики за членство на Македонија во НАТО и во Европската унија. На состанокот се разговараше за повеќе актуелни прашања, меѓу кои и за важноста на престојниот референдум и за ...

Read More »

Премиерот Заев се сретна со Директорот на Елсеведи Електрик

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на средба со менаџментот на компанијата „Елсеведи Електрик“, предводен од основачот и сопственик, инженер Ахмед Ел Севеди, разговараше за можностите за инвестирање во земјата. На средбата покрај делегација на мултинационалната компанија, присуствуваше и Франц Кухар, член на менаџментот на словенечката компанија „Искраемеко“ која е дел од групацијата „Елсеведи“. Претставувајќи ја компанијата, господинот ...

Read More »