Author Archives: sasko

Средба на МНР Димитров со Корнелија Јонкер, шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за претстојните претседателски избори

Денес, министерот за надворешни работи, Никола Димитров,  оствари средба со Шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за претстојните претседателски избори, Корнелија Јонкер.   На средбата, Министерот Димитров ја запозна соговорничката со актуелната политичка ситуација во земјата и реформските активности на Владата во насока на унапредување на владеењето на правото, човековите права и демократијата. Исто така, МНР Димитров изрази благодарност за ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со извршниот директор на Светска банка, Дејвидсе: Нашата соработка очекувам да донесе многу успеси и придобивки за граѓаните и нашата земја

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со извршниот директор на Светска банка, Кун Дејвидсе кој ја претставува нашата земја Северна Македонија заедно со Ерменија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Кипар, Грузија, Израел, Молдавија, Црна Гора, Холандија, Романија и Украина. Извршниот директор Дејвидсе беше придружуван од министерот за финансии, Драган Тевдовски кој е домаќин на ...

Read More »

Пендаровски со граѓаните на Тетово: Државата тргна напред, обединети продолжуваме да чекориме по патот на развојот и напредокот

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска го посети Тетово.   Пендаровски со граѓаните разговараше за патот по кој оди земјава, за решавањето на деценискте проблеми и придобивките  кои ги носат евроинтеграциите.   Пендаровски истакна дека по години стагнација и изолација, државата конечно има  јасна слика и јасен пат по кој се движи, а тоа е патот што ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 12.03.2019

На ден 12.03.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности (поставување сообраќајна сигнализација и осветлување) на патен правец Велес – Катланово пред и во тунелот, во времетраење од 10 дена. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е пуштен за сообраќај. Во моментов на автопатот се вршат проверки од ...

Read More »

Ласкова од маршот: Борбата за еднаквост продолжува, еднакви сме, можеме!

Координаторката на Форумот на жени на СДСМ, Цветанка Ласкова во своето обраќање на Осмомартовскиот марш во организација на Форумот на жени на СДСМ посочи дека борбата за еднаквоста ниту започнува, ниту е завршена. Борбата на жените е присутна во секој  сегмент од животот: во образованието, културата, работните места, во секојдневниот живот. – Форумот на жени во изминатите 20 години даде вистински придонес за подобрување на правата на ...

Read More »

Премиерот Заев присуствуваше на годинашното издание на Струмичкиот карневал

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев присуствуваше на годинашното издание на Струмичкиот карневал, како еден од 7-те најатрактивни зимски настани во Европа, кој го обезбеди своето место на листата на 20-те најдобри улични карневали во светот.   Премиерот Заев заедно со сопругата, и со членови на Владата на Република Северна Македонија, на покана на градоначалникот на Струмица ...

Read More »

Премиерот Заев за празникот Прочка: Само помирено општество ќе донесе стабилна и просперитетна држава за сите наши граѓани

Денешниот ден, Прочка, не учи дека главните изрази на суетата и на зависноста од неа, се делбите и омразата. Денешниот празник на простувањето и помирувањето е шанса да направиме чекор за пробивање на оваа тврдина испречена пред нашата заедничка иднина.   Дeнес се поттикнуваме да одиме по патот на единството и меѓусебното разбирање, во интерес на сите граѓани на нашата ...

Read More »

Пендаровски меѓу граѓаните на Битола: Tргнавме напред, застанување и враќање назад нема, обединети да продолжиме

Заедничкиот кандитат за претседател на државата, Стево Пендаровски денеска беше помеѓу граѓаните на Битола.   Пендаровски разговараше со граѓаните за напредокот, за иднината, за придобивките од членството во НАТО, што значи тоа за економијата, за безбедноста, за секојдневниот живот. Во духот на денешниот ден, Пендаровски порача дека на нашето општество потребно му е помирување, со што би се ставило крај ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 11.03.2019

Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е пуштен за сообраќај. Во моментов на автопатот се вршат проверки од безбедносен карактер. Апелираме до сите возачи да не го користат автопатот. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...

Read More »

Премиерот Заев на средбата со претставници на Асоцијацијата на легални такси превозници

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска прими делегација на Асоцијацијата на легални такси превозници кои на средбата ги  изразија своите очекувања за брзо донесување на законските измени со кои треба да се реши прашањето на нелегалните такси превозници и компании, можностите за целосна фискализација во такси превозот, како и за проширување на можностите за субвенции за електрични ...

Read More »