Author Archives: sasko

Пуштена во употреба пречистителна станица за отпадни води во Гевгелија: Со европските стандарди за заштита на водите и животната средина, Македонија е сè поблиску до европската заедница

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со амбасадорката на Швајцарската Конфедерација Сибил Сутер Техада,  амбасадорот на Република Грција, Димитрис Јанакакис, заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков, денеска се обратија на настан посветен на пуштање во употреба на пречистителна станица за отпадни води во Гевгелија. Премиерот Заев заедно ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со бизнисмени од Македонија, Грција и Бугарија: Овозможуваме услови да го проширувате вашиот бизнис, да внесувате иновативност, со што ќе се зголемува и економскиот развој на земјата

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска во Гевгелија се сретна со стопанственици од југоисточниот регион на Македонија и од Грција и Бугарија, со кои разговараше за економските придобивки од членството на Македонија во ЕУ и НАТО и од воспоставеното пријателство со Република Грција преку постигнувањето на договорот во Преспа. Премиерот Заев, кој беше придружуван од амбасадорот на ...

Read More »

Состојба на Патиштата 26.09.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловоз. На 26.09.2018 (среда) ЈП Македонијапат подружница Велес ќе изведува асфалтерски работи на регионалниот пат Р-1105 на потегот од село Давидово до Удово од 09.00 до 17.00 часот. Сообраќајот ќе се пренасочува кај клучката кај село Миравци по стариот пат А1е. На местото на изведување на работите ќе биде поставена соодветна сообраќајна ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со претседателот на словенечкиот Парламент, Жидан: Граѓаните на Македонија сега ја имаат можноста да одлучат за нивната иднина, членството во ЕУ и НАТО отвора економска перспектива

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменичката на претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и  неговиот советнички тим денеска се сретна со Дејан Жидан, претседател на Државниот збор на Република Словенија, придружуван од словенечка парламентарна делегација како и од словенечкиот амбасадор во Македонија, Милан Јазбец. Премиерот Заев, посакувајќи му добредојде на првиот човек на словенечкиот ...

Read More »

Отворањето на двата објекти за фитосанитарна и ветеринарна инспекција на граничниот премин Блаце гарантираат унапредување на безбедноста на храната

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, амбасадорот на Европската унија во Република Македонија, Самуел Жбогар и директорот на Агенцијата за храна и ветерина, Зоран Атанасов, денеска официјално ги отворија објектите за ветеринарна и фитосанитарна контрола на граничниот премин  Блаце. Изградбата на овие два објекта е финансирана и спроведена ...

Read More »

Од 90-тата седница на Владата на Република Македонија: Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите; Започнуваат преговори за заемно признавање на професионалните квалификации за доктори по медицина, стоматолози, архитекти и градежни инженери меѓу земјите од Западен Балкан; Компанијата 11 Октомври – Еурокомпозит ќе добие 6 милиони денари

Владата на денешната редовна седница го прифати предлогот на министерството за образование и наука за поведување на постапка за водење на преговори за склучување на договор за заемно признавање на професионалните квалификации за доктори по медицина, стоматолози, архитекти и градежни инженери меѓу земјите од Западен Балкан. Целта на договорот е да се зајакне регионалната трговија на услуги, врз основа на ...

Read More »

Премиерот Заев на трибина со Стопанска комора на Македонија: Со членството во ЕУ и НАТО македонската економија забрзано ќе се развива

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска учествуваше на трибината „Перспективите на македонската економија од членството во ЕУ И НАТО“ во организација на Стопанската комора на Македонија којашто се одржа во кругот на фабриката Кромберг и Шуберт во индустриската зона Жабени, општина Битола, и на присуствуваше и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со ...

Read More »

Премиерот Заев од Неготино: Оваа генерација, по 27 години, ќе одлучи да бидеме граѓани на ЕУ, политичарите ќе мора да ја почитуваат и спроведат одлуката во Парламентот

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и на нашите граѓани. Да бидеме дел од светот, а не сами во светот. По 27 години, ред е да се интегрираме во ЕУ. Да го фатиме чекорот, да бидеме граѓани на ЕУ, повика премиерот Зоран Заев на граѓанската трибина во Неготино. Тој посочи дека 27 години политичарите говорат ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Никој нема право да се коцка со идентитетот, традицијата, историјата и културата на Република Македонија

Никој нема право да се коцка со идентитетот, традицијата, историјата и културата на Република Македонија. Никој нема право да се коцка и како влог да ги става името на државата, граѓаните на Република Македонија или тоа што ни го оставиле генерации пред нас кои не ги жалеле своите животи само за да се изборат за суверено парче држава, во кое ...

Read More »

Состојба на Патиштата 25.09.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловоз. На 26.09.2018 (среда) ЈП Македонијапат подружница Велес ќе изведува асфалтерски работи на регионалниот пат Р-1105 на потегот од село Давидово до Удово од 09.00 до 17.00 часот. Сообраќајот ќе се пренасочува кај клучката кај село Миравци по стариот пат А1е. На местото на изведување на работите ќе биде поставена соодветна сообраќајна ...

Read More »