Author Archives: sasko

Состојба на Пaтиштата, Четврток, 11.04.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Од 10.04. екипите на ЈП Македонијапат работат на расчистување на снежните наноси и целосно оспособување за сообраќај на патниот правец Маврово – Галичник. Работите ќе траат во наредните два до три дена до целосно расчистување. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Г.П Илинден-Струга известува дека од 12.04.2019 поради изведување на градежни работи изградба ...

Read More »

Работна посета на МНР Никола Димитров на Берлин

Првиот ден од работната посета на Берлин, министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров, го започна со брифинг со пратеничката група за надворешна политика на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот. Министерот Димитров пред германските пратеници го презентираше постигнатиот успех во односите со соседите, пред се’ преку договорите со Грција и Бугарија, и понуди кус осврт на реформските резултати и ...

Read More »

Донација од околу милион евра од Владата на Република Чешка

Денешниов настан не е само важен во однос на натамошното унапредување на техничко-организационите капацитети на Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија, туку уште повеќе тој е значаен како силен показател на едно, веќе етаблирано, искрено и конкретно партнерство и поддршка што во годините наназад ја имаме од нашите колеги од чешкото министерство за внатрешни работи и од владата ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 10.04.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Од 10.04. екипите на ЈП Македонијапат работат на расчистување на снежните наноси и целосно оспособување за сообраќај на патниот правец Маврово – Галичник. Работите ќе траат во наредните два до три дена до целосно расчистување. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Друштвото Асфалт ДООЕЛ Скопје, известува дека поради изведување на градежни работи за ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот Османи по повод одбележувањето на 8-ми април – Меѓународен ден на Ромите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи, денеска учествуваа на настан „Предизвиците и перспективите на Ромите во Република Северна Македонија“, организиран од здружението на граѓани „Ромаверзитас“ и Ромскиот образовен фонд (РЕФ), по повод 8-ми април, Меѓународниот ден на Ромите. Во своето воведно обраќање премиерот Зоран ...

Read More »

Премиерот Заев и министерката Царовска за Гаранцијата за млади: Се намалува процентот на невработени млади, но значајно е да ги чуеме искуствата од спроведувањето на мерката за да биде подобра

Гаранцијата за млади – искуствата и придобивките од оваа мерка во Оперативниот план за вработување  беа тема на денешниот настан на кој учествуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, активирани млади лица преку мерката, теренски работници коишто ја промовираат мерката, како и други чинители вклучени во процесот.   Учесниците ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 09.04.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од 08.04.2019 до 11.04.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности при поставување на индуктивни јамки на Автопат А1, делница Миладиновци – Куманово (стара наплатна станица Романовце) за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. ЗАБРАНА ЗА ТМВ: На 04.04.2019 година од 11:30 часот поради оштетување на ...

Read More »

Премиерот Заев, министерката Царовска и директорот на АМС Каевски: Ги поддржуваме политиките спортските активности за сите категории граѓани за јакнење на општествените вредности

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски, денеска, заедно со млади,  членови на неколку спортски клубови, здруженија и ученици од повеќе училишта, со учество во повеќе спортски и рекреативни игри во Градскиот парк во Струмица го одбележаа 6-ти април, ...

Read More »

Одбележан Меѓународниот ден на Ромите

На овој свечен настан министерот Бајрам за време на своето обраќање истакна дека од круцијална важност е имплементацијата на Националната Стратегија за Роми која ги опфаќа реалните потреби на Ромите во областите на образованието, домувањето, вработувањето и здравството и повика на уште повисока граѓанска свест и одговорност кон потребите на ромската заедница во нашето општество. Исто така додаде дека Владата ...

Read More »

Премиерот Заев во посета на РЕК Битола: Инвестиција од 20.4 милиони евра во реконструкција на системот на електростатски филтри на РЕК е најголема инвестиција за заштита на животната средина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев оствари работна посета на РЕК Битола во рамки на која, заедно со директорот на АД ЕСМ, Драган Миновски и директорот на РЕК Битола, Васко Ковачевски направи обиколка на производствените капацитети и реализираше средба со Управниот и надзорниот одбор.   Ви ја пренесуваме изјавата на премиерот Заев во целост.   „По убавата ...

Read More »