Author Archives: sasko

Потпретседателката на Владата Шекеринска на трибина во Битола

Потпретседателката на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска им се обрати на граѓаните на Битола на трибината со нив „Фер општество – Шанса за сите“.   Потенцирајќи дека во изминатава година Република Северна Македонија поминала низ сериозни внатрешни промени, министерката Шекеринска рече дека за разлика од тогаш кога земјата била доживувана како проблем, сега ...

Read More »

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу се сретна со градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски

Министерството за локална самоуправа со 3 милиони денари ќе ја финансира првата фаза на работите за санирање на каналот во Сингелиќ, активност која е приоритет број еден за граѓаните на оваа населено место. Ова го истакна меѓу другото министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу на денешната посетата на општина Гази Баба, каде се сретна со градоначалникот, г-дин Борис Георгиевски. На ...

Read More »

Премиерот Заев на конференција за борба против корупција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев,  придружен од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и министерката за правда Рената Дескоска, заедно со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која и амбасадорот на Италија во Скопје, Карло Ромео, учествуваше на конференцијата „Институционални реформи за борба против корупција, најдобри практики спрема европскиот модел-италијанскиот пример”, организирана од Мисијата ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 25.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт Трејд известува дека на ден 25.02.2019-понеделник и 26.02.2019-вторник ќе се изведуваат градежни работи при поставување на индуктивни јамки за броење на возила на Автопат А1, делница Велес-Градско за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 22.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт трејд ДООЕЛ известува дека на ден 22.02.2019-петок и 23.02.2019-сабота ќе се изведуваат градежни работи при поставување на индуктивни јамки за броење на возила на Автопат А1, делница Велес-Градско за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...

Read More »

Премиерот Заев со претседателот на италијанската антикорупциска управа, Кантоне: Честитки за реформските процеси во Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, вечерва, се сретна со претседателот на италијанската Национална антикорупциска управа Рафаеле Кантоне, придружуван од своите соработници и амбасадорот на Република Италија Карло Ромео.   На средбата беше изразена поддршка за постигнатиот Договор со Грција, кој беше оценет како голем и значаен ...

Read More »

Заев: Со опозициската БЕСА разговаравме за заедничка поддршка на прифатлив кандидат за претседател, отворени се повеќе можности

Денеска направивме уште една средба, овој пат со опозициска политичка партија, партијата БЕСА, разговаравме со господинот Билал Касами и неговата придружба.   Го презентиравме нашето барање за еден обид за заеднички настап на изборите преку детална анализа и поддршка на кандидат, име, кое што би било прифатливо за сите. Заради вредноста, која што ја добива, сите граѓани и Република Северна ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со експертот од ЕУ, Прибе: Поддршка за интеграциите и порака дека е потребна одговорност од сите во државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со експертот од ЕУ, Рајнхард Прибе, придружуван од амбасадорот на ЕУ во Република Северна Македонија, Самуел Жбогар.   На средбата е изразена поддршка на политичкиот процес којшто заврши со Договорот од Преспа и ги отвори интеграциските процеси на Република Северна Македонија. Посебно е нагласена важноста од имплементација на реформите во правосудството и донесените закони, бидејќи, како ...

Read More »

Царовска учествува на Првиот Совет за стареење во Анкара

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска присуствува на првиот Совет за стареење во Анкара, со кој претседава турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Министерката имаше свое обраќање на коешто истакна што Република Северна Македонија прави за активно живеење на старите лица. „Повозрасните не треба да бидат пасивни, туку активни членови на секое општество и да учествуваат во сите политчки ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со делегација на Хрватско–македонската тангента предводена од почесниот член и поранешен хрватски претседател Јосиповиќ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со делегација на Хрватско–македонската тангента, предводена од Иво Јосиповиќ, почесен член на Тангентата и поранешен претседател на Република Хрватска.   На средбата е изразена поддршка за храбрите и визионерски политики на премиерот Заев, со коишто се решени важни државни прашања и со коишто се овозможени интеграциите на нашата ...

Read More »