Author Archives: sasko

Средба на премиерот Заев со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје, Јанковиќ: Заокружување на реформите, посебно во правосудството, успешни претседателски избори и државата да продолжи напред во интеграциите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Зоран Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје.   На средбата е изразена поддршка за процесот на интеграција на Република Северна Македонија во НАТО и е истакната важноста од евроинтеграциите, во момент кога земјата бележи резултати на планот на реформите и добрососедските односи.   ...

Read More »

Пендаровски со граѓаните на Радовиш: Застанувам зад државните интереси, над партиските, како претседател на сите граѓани

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски денеска го посети Радовиш. Со граѓаните Пендаровски разговараше за важноста земјава да добие претседател кој ќе работи во интерес на сите граѓани и ќе застане над партиите, посветен на државата.   – Мора да ги менуваме политичката култура и начинот на водење на политика. Политичките партии не смеат да ја ризикуваат иднината или да ...

Read More »

Интервју со Зоран Заев за директни закани против него и неговиот живот

Денеска бев повикан од судот за настани од Јуни месец 2016та година, за директни  закани против мене, против мојот живот, како оштетено лице сум, во случајот којшто го води ЈО, на моја пријава преку мој адвокат.   П: Ќе може да не потсетите?   Се работи за директни закани преку фејсбук, во една организирана форма којашто има за цел моја ...

Read More »

Министерот Димитров и вицепремиерот Османи во Брисел на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на посетата во Брисел учествуваа на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија, во организација на Грција и Романија.   На работниот појадок, министерот Никола Димитров брифираше за тековните достигнувања во контекст на евро-интеграциите, за спроведувањето ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 19.03.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е пуштен за сообраќај. На автопатот се вршат проверки од безбедносен карактер. Апелираме до сите возачи да не го користат автопатот. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е ...

Read More »

Премиерот Заев од Виенскиот бал-Со присуството покажуваме хуманост и им помагаме на членовите на здружението „Без ограничувања“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вчера вечер заедно со својата сопруга, Зорица Заева присуствуваше на Виенскиот бал, којшто традиционално секоја година се одржува во Скопје. Во продолжение Ви го пренесуваме интегралното обраќање на Премиерот Заев.   „Дозволете ми да го искажам моето и задоволството на мојата сопруга што сме вечерва тука заедно со Вас.   Поканата ...

Read More »

Пендаровски: Заедно со граѓаните создаваме силна и напредна земја, држава која гради добри односи со соседите

Задничкиот кандидат за претседател на нашата држава, Стево Пендаровски денес беше во посета на Охрид.   На трбинина со охриѓани Пендаровски го посочи успехот на државава кој се постигна за релативно краток период. Преку градење на одлични добрососедски односи, преку решавање на долгогодишните спорови Северна Македонија стана држава пријател со соседите и демократскиот свет.   -Благодарение на тоа градење пријателства ...

Read More »

Учество на МНР Никола Димитров на меѓународната академска конференција во Атина

На следниов линк може да го преземете видеото од обраќањето на МНР Димитров: https://wetransfer.com/downloads/7dd56af5ee800e050777c5caf30e707b20190316152631/a976f044b2950079707f8cb6f4bb741420190316152631/48d60d   На покана на поранешниот  министер за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас, денес, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествуваше на меѓународната академска конференција по повод одбележување на дваесет годишнина од основањето на одделот за меѓународни и европски студии на Универзитетот во Пиреас. На ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 18.03.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е пуштен за сообраќај. На автопатот се вршат проверки од безбедносен карактер. Апелираме до сите возачи да не го користат автопатот. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е ...

Read More »

Премиерот Заев на потпишување на Меморандум за соработка меѓу Владата на РСМ и Комората на медијаторите на РСМ: Медијацијата решава спорови, гради култура на право и ја намалува конфликтноста во општеството

Владата на Република Северна Македонија и Комората на медијаторите на Република Северна Македонија денеска потпишаа Меморандум за соработка со кој се утврдени начелата за взаемни активности во областа на алтернативно решавање на спорови со медијација, како и за соработка и заеднички активности за поддршка, унапредување, практицирање, промовирање, јакнење и развој на медијацијата во Република Северна Македонија.   Во име на ...

Read More »