Author Archives: sasko

ОСМАНИ: ПРЕСПА ГО ОТВОРИ ПАТОТ, НО ПЛАН 18 ЌЕ НЕ ОДВЕДЕ ДО СТАРТОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари работна средба со Директорот на Директоратот за проширување при Европската Комисија (ДГНЕАР), Кристијан Даниелсон. „Имплементацијата на Договорот од Преспа ни го отвори патот, а имплементацијата на реформите од Планот 18, ќе не одведат до стартот на преговорите“ – истакна Османи на средбата, изразувајќи задоволство од досегашната динамика при реализација ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 29.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот, по интервенција на дежурните служби на ЈП Македонија Пат. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На патниот правец Струга – г. п. Ќафасан (до с. Франгово) поради оштетување на коловозот, брзината е ограничена на 40 км/ч. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 28.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните служби на ЈП Македонија Пат. Поради ниските температури можна е појава на голомразица. НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Поради појава на магла, видливоста во Тетово е намалена до 50 метри. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На патниот правец Струга – г. п. ...

Read More »

Премиерот Заев на свечената академија посветена на Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вечерва присуствуваше и се обрати на свечената академија посветена на празникот Свети Сава. Пред присутните високи преставници од Република Србија, Босна и Херцеговина, како и од Република Српска, Премиерот Заев истакна дека му претставува особена чест што е дел од академијата посветена на една од најсветлите и најсветите личности во историјата на ...

Read More »

Царовска: На 12.000 идни пензионери се обесштетени со вкупно 19 милиони евра од буџетот

Темелните анализи на пензискиот систем што ги направи Министерството за труд и социјална политика со Меѓународните финансиски институции за првпат после цели 12 години, открија неправилности во распределувањето на придонесите за дел од идните пензионери. Со ова на 12.000 осигуреници им е направена скандалозна неправда во иднина да остварат повисока пензија. Со последните законски измени ја исправивме оваа неправда, за ...

Read More »

Владата на Република Македонија останува посветена на силната поддршка на медиумите

Министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски денеска на прес-конференција во Владата на Република Македонија, ги соопшти резултатите од реализацијата на средствата од Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2018 година. Од вкупно 13 пристигнати барања, одобрени се 11, информираше министерот Поповски. На овие 11 новинско-издавачки компании, им се распределени, согласно ...

Read More »

Средба на МНР Никола Димитров со Кристијан Даниелсон, директор на Директоратот за проширување во Европската комисија

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Кристијан Даниелсон, директор на Директоратот за проширување во Европската комисија. На средбата се разговараше за европските перспективи на Република Македонија и очекувањата за напредок во претстојниот период.   Министерот Димитров упати благодарност до директорот Даниелсон и Европската комисија за нивните заложби и континуирана поддршка за евроинтеграцискиот процес на Република Македонија. ...

Read More »

ЈП „Комунална Хигиена“ со 90 Работници го расчистува снегот во сите Скопски општини

ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, со 90 работници на терен и целата расположлива механизација, денеска продолжува да го расчистува снегот и мразот во сите скопски општини. Комплетно е расчистен и прооден реонот околу Државната и Градската болница, Владата и Собранието на РМ, а стандардно се расчистуваат сите булевари и поголеми улици, плоштадот и улицата Македонија, Старата чаршија, плоштадот Филип Втори, ...

Read More »

Заврши учеството на премиерот Заев и владината делегација на форумот во Давос

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој заедно со владината делегација во состав на заменик на претседателот на Владата на РМ, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши, учествуваше на годинешниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, денеска ги завршија активностите со повеќе средби и активности од интерес на економската иднина на земјата. Премиерот Заев и владината ...

Read More »