Author Archives: sasko

Нови 415 Илјади Евра од Европската Унија за Поддршка на Туризмот на Охридскотото Езеро

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, заедно со градоначалниците на Охрид и на Поградец, Јован Стојаноски и Едварт Капри, заменикот министер за туризам на Република Албанија Хајрула Чеку и претставникот на Делегацијата на Европската Унија, Никола Бертолини, денеска во Охрид го промовираа проектот Охридско Езеро-Безбедна дестинација за авантуристички туризам. Проектот во вредност од 415 евра е финансиран преку ИПА Програмата ...

Read More »

Премиерот Заев од Првиот Дел од Лидерската Средба

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во име на лидерите на четирите политички партии што денеска учествуваат на лидерската средба, за претставниците на медиумите и за јавноста, ја даде следната изјава за досегашниот тек на разговорите, која ви ја пренесуваме во целост: За овие три лидерски средби требаше нерви, трпение и многу мудрост. Јавноста треба да знае. Пруживме ...

Read More »

Средба на МНР Никола Димитров со државниот министер за Европа во германското МНР, Михаел Рот

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска оствари средба со државниот министер надлежен за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот. Министерот Димитров го информираше гостинот за актуелните политички случувања во земјата, поврзани со претстојните чекори за целосна имплементација на постигнатиот Договор за решавање на билатералниот спор со соседна Грција, како и активностите за реализација ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 24.07.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа суви коловози. Од 01.07.2018 година започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период. На државните патишта во Република Македонија за време на деновите од викендот и за денови при екстремно високи температури се забранува движење на возилата чија вкупна маса преминува 15 тони. На магистралниот пат А2 делница Скопје-Охрид-Скопје за ...

Read More »

Заев со другарчињата од Грција, Босна и од Црна Гора сплете венче и го пушти по Неретва :-)

Премиерот Зоран Заев во понеделникот скокна до Мостар на традиционалната манифестација Mostar Peace Connection, организирана од локална невладина организација, каде се сретна со другар му Алексис Ципрас, и со колегите од Босна и од Црна Гора – Денис Звиздиќ и Душко Марковиќ. Балканските другарчиња положиле цвеќе во Неретва, во знак на мир и почит кон жртвите од сите војни. Нашиов ...

Read More »

Австријците Светски Шампиони во Летање Змејови на Првенството во Крушево

Со прогласувањето на најуспешните викендов во Крушево завршија двонеделните првенства во змејарство: 20-то Европско и 8-то Светско првенство во змејарство. Најуспешни во поединечна и во екипна конкуренција беа тимовите на Австрија, во летови од категорија пет и на Италија, во летови со делта план во категорија еден. Од 8 до 21 јули Крушево по втор пат беше домаќин на светската ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 23.07.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од 01.07.2018 година започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период. На државните патишта во Република Македонија за време на деновите од викендот и за денови при екстремно високи температури се забранува движење на возилата чија вкупна маса преминува 15 тони. На магистралниот пат А2 делница Скопје-Охрид-Скопје за време ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 20.07.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од 01.07.2018 година започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период. На државните патишта во Република Македонија за време на деновите од викендот и за денови при екстремно високи температури се забранува движење на возилата чија вкупна маса преминува 15 тони. На магистралниот пат А2 делница Скопје-Охрид-Скопје за време ...

Read More »

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ЕВРОКОМЕСАРОТ АВРАМОПУЛОС ПОТПИШАА ДОГОВОР

“Овој Договор е израз на нашата заедничка посветеност за дефинирање на одржливи, трајни решенија во справување илегалната миграција и прекуграничниот криминал. Нашата досегашна соработка во справувањето со илегалната миграција покажа дека кога работиме заедно можеме успешно заеднички да ги решиме предизвиците. Во тој контекст, овој Договор ја отвара вратата за поинтензивна соработка заснована на доверба и меѓусебно почитување“. Ова, меѓу ...

Read More »

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ВО ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА РЕПУБЛИКА МОЛДАВИЈА

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата г-ѓа Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Молдавија. Претседателот Иванов во Кишињев со највисоки државни и воени почести ќе биде примен од Претседателот на Република Молдавија, г. Игор Додон. Предвидено е двајцата претседатели да одржат тет-а-тет средба, по што двете официјални делегации ќе одржат пленарен ...

Read More »