Author Archives: sasko

Заев: Плодни средби со Алтернатива и ДПА, ги продолжуваме процесите, заеднички кандидат за претседател е во полза на граѓаните

Драго ми е што продолжуваме со состаноци со политички субјекти во позитивен оддек, со позитивна намера, желбата на најголем дел од граѓаните ,но и од најголем дел од политичките партии е да направиме напори во изградба на еден концепт за заеднички настап на Претседателските избори преку пронаоѓање, со еден доволен аналитички пристап на кандидат кој што би бил прифатлив за ...

Read More »

Од 122 седница на Владата на РСМ: Усвоен Предлог закон за Агенција на национална безбедност како замена за УБК

На денешната редовна, 122 седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа и утврди новиот текст на Предлог – законот за Агенција за национална безбедност.   Донесувањето на Предлогот на закон за Агенција за национална безбедност ќе овозможи реформирање на Управата за безбедност и контраразузнавање, која нема повеќе да биде орган во состав на Министерството за внатрешни работи, односно се ...

Read More »

Северна Македонија и Грција ги намалуваат цените во роаминг, Манчевски и Папас потпишаа меморандум за разбирање

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Република Грција, Никос Папас, на денешната прес конференција потпишаа Меморандум за разбирање за намалување на цените во роаминг.   Како што истакна министерот Манчевски, Договорот од Преспа не значи само решавање на политички проблем. Со потпишувањето на договорот, се отвораат многу перспективи за ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со четириесет бизнисмени од Стопанската комора на Тирана: Kако земји со исти евроатлански стремежи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружен од заменикот на претседател задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Бардул Даути, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот  за економија, Крешник Бектеши и министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски и советничката за земјоделство ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 20.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На ден 19.02.2019 и 20.02.2019 ќе се изведуваат градежни активности на регионален пат Р1102, делница Велес – Градско. Сообраќајот ќе се одвива наизменично во двата правци. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев пред почетокот на средбата со Коморскиот инвестициски форум

Денеска во Владата на Република Северна Македонија се одржа состанок помеѓу Претседателот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев и економскиот тим на министри со делегација на Коморскиот инвестициски форум предводена од претседателот Марко Чадеж и заменик претседателот, Бранко Азески.   Пред почетокот на средбата Премиерот Заев, вицепремиерот Анѓушев заедно со претседателот на Коморскиот инвестициски форум, Чадеж и заменик претседателот, ...

Read More »

Почнува со работа Деловно-технолошки акцелератор УКИМ, дел од Научно-технолошки парк

Претседателот на Владата Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска присуствуваше и се обрати на отворањето на Деловно-технолошкиот акцелератор за млади  претприемачи и иноватори, во рамки на Научно – технолошкиот парк, сместен во кампусот на техничките факултети во Скопје. На настанот, кој го модерираше директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски  се обратија и министерот за информатичко општество ...

Read More »

Средба на МНР Никола Димитров со стафери на комисијата за надворешна политика на Сенатот на САД

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска оствари средба со стафери на Комисијата за надворешна политика на Сенатот на Соединетите Американски Држави, предводени од директорот Крис Соча. На средбата беше разговарано за унапредување на партнерските односи меѓу двете земји и Евро-атлантските перспективи на Република Северна Македонија.   Соговорниците го поздравија потпишувањето на пристапниот протокол за членство на Република Северна Македонија ...

Read More »

Премиерот Заев и еврокомесарката Габриел: Северна Македонија активно е вклучена во Дигиталната агенда на ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од делегација во која беше министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска, во Владата се сретна со европската комесарка Мариа Габриел, придружувана од амбасадорот на Делегацијата на Европската унија во Северна Македонија, Самуел Жбогар и нивните соработници.   Премиерот Заев посакувајќи и добредојде на еврокомесарката Габриел, која е ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 19.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се наместа влажни. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На ден 19.02.2019 и 20.02.2019 ќе се изведуваат градежни активности на регионален пат Р1102, делница Велес – Градско. Сообраќајот ќе се одвива наизменично во двата правци. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Г.П. Илинден – Струга известува дека од 16.02.2019 (сабота) поради изведување на градежни ...

Read More »