Author Archives: sasko

Состојба на патиштата 15.04.2024

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по суви коловози. Сите патни правци во државата се проодни. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно управување со возилата, почитување на поставената сообраќајна сигнализација како и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи ...

Read More »

Претседателски кандидати продолжија со средби со граѓаните и презентација на своите програми

Активностите на претседателските кандидати продолжија и во текот на викендот. Поддржан од СДСМ, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат, во саботата се сретна со граѓани во Тетово каде рече дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се плаши од враќањето на неговиот претходник Никола Груевски. „Доколку се врати Груевски, ќе се знае кој е главен таму“, рече тој, додавајќи ...

Read More »

Димитар Ковачевски ги отфрли обвиненијата за состанок во вила „Водно“

Мицкоски вчера, на изборниот митинг во Тетово, рече дека наводно Ковачевски заедно со Али Ахмети, Артан Груби и Стево Пендаровски, правел план за носење на измените на Кривичниот законик за да се обезеди мнозинство за уставните измени. Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски тврди дека немало никаков состанок во вила „Водно“ за уставните измени. Ваквите обвинувања што ги изнесе вчера лидерот ...

Read More »

Гласовите на ДУИ во вториот круг ќе одат за онаа партија која прифати претседателот на државата да се бира во Собрание

Гласовите на ДУИ во вториот круг ќе одат за онаа партија која ќе прифати претседателот на државата во иднина да се бира во Собрание, изјави Артан Груби Артан Груби во интервју на ТВ Сител запрашан на кого го ДУИ би му ги дала гласовите доколку нивниот кандидат Бујар Османи отпадне во првиот круг. “Ние имаме многу јасен став и тоа ...

Read More »

Управниот суд го поништил ставот на ДКСК и го врати предметот на повторно одлучување

Управниот суд доцна вечерва соопшти дека ја уважил тужбата од Академија зa судии и јавни обвинители „Павел Шатев” против одлуката на Државната комисија за спречување на корупција донесена во средата. Според ДКСК Академијата ги прекршила законите со тоа што не го стопирала процесот на селекција на кандидати. Судот ја поништил одлуката на ДКСК и го вратил предметот на повторно одлучување. ...

Read More »

Горан Грујевски, екс-началник на Петата управа во УБК, уапсен во Загреб и пуштен на слобода

Екс началникот на Петата управа во УБК, бегалецот Горан Грујевски, вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти, но денеска бил пуштен на слобода. Хрватското МВР и Интерпол доставилe информација до МВР вчера за приведувањето како и последната информација од утрово дека тој е пуштен на слобода. Според извори на Телма одлуката да се пушти на ...

Read More »

Формиран кризен штаб за организирање на извлекување на македонските државјани од Израел и Блискиот Исток

МНР формиран кризен штаб, примарно надлежен да организира извлекување на македонските државјани од Израел и од земјите од Блискиот Исток, доколку се јави потреба за тоа. Во Израел има најмногу 40 до 50 наши државјани, меѓу кои и семејствата на дипломатскиот персонал во Тел Авив. Шефот на дипломатијата повика претседателот да свика седница на Советот за безбедност каде би се ...

Read More »

Состојба на патиштата 12.04.2024

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по суви коловози. Сите патни правци во државата се проодни. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно управување со возилата, почитување на поставената сообраќајна сигнализација како и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи ...

Read More »

Активностите на претседателските кандидати продолжуваат

Продолжија активностите на претседателските кандидати. Во четвртокот, караванот на претседателот Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат, ги посети Нов Дојран, Богданци, Валандово и Гевгелија. Пендаровски го критикуваше „антиевропското“ однесување на ВМРО-ДПМНЕ. „Тие најавуваат дека повторно ќе преговараат и ќе постигнат подобри договори. Но, кој може да го гарантира тоа? Никој! Само ќе ја вратат земјата 10-15 години назад ...

Read More »

Мицкоски критикува предлогот на Бујар Османи за консензус за уставните измени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упатил јавна порака до албанската опозиција за коолицирање, но, како што рече, одговор до овој момент нема добиено. Мицкоски денеска по средбата со Управниот одбор на МАСИТ во Скопје, пак, одговарајќи на новинарско прашање за предлогот на Бујар Османи министер за надворешни работи и кандидат за претседател од ДУИ за постигнување на заеднички консензус за ...

Read More »