Monthly Archives: June 2024

Состојба на патиштата 14.06.2024

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Сите патни правци во државата се проодни. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно управување со возилата, почитување на поставената сообраќајна сигнализација како и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП ...

Read More »

Самит на ПСЈИЕ: Прес-конференција на Силјановска Давкова и колегите

По завршувањето на Самитот на шефови на држави и влади на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), во четврток во Скопје, претседателката Гордана Силјановска Давкова и нејзините колеги, црногорецот Јаков Милатовиќ и албанскиот Бајрам Бегај, чија земја е новиот носител на Претседателството на ПСЈИЕ одржаа прес-конференција. „Свесни сме дека има замор од проширувањето, но има уште поголем замор од ...

Read More »

Заврши претседавањето со ПСЈИЕ на Северна Македонија

Заврши едногодишното претседавање на Република Северна Македонија со Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) под мотото „Премостувајќи Поделби, Градејќи Доверба”. Претседавачот на ПСЈИЕ и технички министер за надворешни работи, Бујар Османи, на денешната прес-конференција, оцени дека земјава успешно го заврши своето претседавање со Процесот, постигнувајќи консензус за две важни прашања. Османи информираше дека на денешниот Самит за позицијата на ...

Read More »

Османи: Грција ги исполни суштинските обврски кои произлегуваат од договорот од Преспа

Грција ги исполнила нејзините суштински обврски од Преспанскиот договор – го тргнала ветото, Македонија стана дел од НАТО и лобира за нас во ЕУ – Македонија пак, го промени името. Тоа е суштината на Преспанскиот договор според министерот во заминување Бујар Османи. За другите обврски со двата парламенти не може да се постигне консензус. Според Османи, останале само меморандумите од ...

Read More »

Герапетритис: Важно е да се гарантира европскиот курс на балканските земји

Патот кон Европа ќе треба да продолжи и Грција ќе биде меѓу оние земји кои ќе застанат до земјите од Западен Балкан, со почитување на демократијата и владеењето на правото и со надеж Европа да стане поширокото семејство на сите држави, истакна шефот на грчката дипломатија во изјава за државната телевизија ЕРТ по учеството на Самитот на шефови на држави ...

Read More »

МУСТ доби решение за акредитација на Факултетот за здравствени науки

Решение за акредитација на Факултет за здравствени науки доби Меѓународниот универзитет во Струга чија сопственост се поврзува со струшкиот градоначалник Рамиз Мерко. Претходно зелено светло даде министерот во заминување Јетон Шакири, кој пред да стане владин функционер беше професор на Универзитетот во Струга. Од Агенцијата за квалитет на високото образование ја потврдија информацијата, но велат дека во тек е постапка ...

Read More »

Сè уште нема поддршка од СДСМ и ДУИ за законските измени Најавени од ВЛЕН

СДСМ и ДУИ досега не изразија отворена поддршка за најавените законски измени според кои нема да има предвремени избори за градоначалник доколку началникот на општината што ќе преземе друга функција има отслужено над половина од мандатот, односно општината ќе да биде раководен од вршител на должноста градоначалник. Од ДУИ во четвртокот соопштија дека допрва треба да изградат став по ова ...

Read More »

Состојба на патиштата 13.06.2024

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Сите патни правци во државата се проодни. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно управување со возилата, почитување на поставената сообраќајна сигнализација како и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ ...

Read More »

Мицкоски го коментира ставот на САД и Франција за меѓународните обврски

Меѓународните договори треба да се почитуваат и тука немаме никаква дилема, но тоа е двонасочна улица, изјави мандатарот за состав на нова влада Христијан Мицкоски во одговор на новинарско прашање да даде коментар на препораките од САД и Франција да се почитуваат меѓународните договори. “Договорот е договор помеѓу најмалку две страни, и треба и двете страни да го почитуваат. Ако ...

Read More »

Заев и Ципрас со заедничка колумна за Договорот од Преспа

Во заедничка колумна за Еурактив, екс-премиерот Зоран Заев и поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас велат дека речиси 30 години по падот на Берлинскиот ѕид и насилниот распад на Југославија, двете земји биле поделени околу спорот за името, што ги опструираше односите меѓу двата народа и ја ослабе регионалната стабилност и европската перспектива на Западен Балкан. Според нив, ЕУ и меѓународната ...

Read More »