Мицотакис: Имам прашања за Договорот од Преспа, но сепак го почитувам

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за британскиот подкаст „Остатото е политика“ изјави дека иако има одредени реални прашања за Договорот од Преспа, тој сепак го почитува.

„Грција останува голем поддржувач на европските перспективи на Западен Балкан, бидејќи во наш најдобар интерес е и нашите соседи да бидат интегрирани во ЕУ. Ситуацијата во Украина создаде нова динамика во процесот и сите ние треба да дадеме се од себе за да ја искористиме таа шанса и да постигнеме голем напредок“, рече Мицотакис.

Во меѓувреме, портпаролот на грчката влада Павлос Маринакис изјави дека Договорот од Преспа нема да биде дел од предизборната агенда во Грција за претстојните избори за Европскиот парламент на 9 јуни.

„Владата беше принудена да реагира на нешто што е неприфатливо, историски погрешно и против она што беше билатерално договорено во овој договор од двете земји“, рече Маринакис.

Во меѓувреме, претседателката Гордана Силјановска-Давкова вчера изјави дека нејзиното користење на „Македонија“ без „Север“ не е кршење на Договорот од Преспа.

„Договорот од Преспа јасно кажува дека во понатамошните документи и комуникации треба да се користи името наведено во самиот Договор. Отсега натаму, не гледам како е ова прекршување. Јас не ја искинав изјавата и никогаш не реков дека нема да го почитувам Уставот“, рече Силјановска-Давкова.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*