Monthly Archives: May 2024

Состојба на патиштата 28.05.2024

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Сите патни правци во државата се проодни. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно управување со возилата, почитување на поставената сообраќајна сигнализација како и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ открива неофицијална распределба на министерските позиции

Од ВМРО-ДПМНЕ во понеделникот известија дека нивните преговори со ВЛЕН за формирање на новата влада се во завршна фаза, а министерските места веќе се распределени меѓу партиите. Според извори од ВМРО-ДПМНЕ, партијата ќе ги преземе министерствата за внатрешни работи, за надворешни работи, за финансии, за одбрана, за транспорт и врски, за образование, за култура, за земјоделство, за локална самоуправа, за ...

Read More »

Собранието се подготвува за вторник конститутивна седница на новото Собрание

Собранието ги прави последните подготовки за конститутивната седница на новото собрание што треба да се одржи денеска. Се очекува 118 од 120 пратеници да ги заземат пратеничките места, бидејќи во Државната изборна комисија (ДИК) се уште траат процедурите за потврдување на два мандати по прегласувањето минатата среда. Во согласност со Деловникот на Собранието, конститутивната седница мора да се одржи најдоцна ...

Read More »

ДИК го отфрли приговорот на ДУИ за прегласување на избирачкото место 2101 во Желино

Државната изборна комисија (ДИК) во понеделник одржа седница на која го отфрли приговорот на Европскиот фронт предводен од ДУИ за прегласувањето за парламентарните избори во 2024 година што се одржа на избирачкото место 2101 во општина Желино. ДИК го отфрли приговорот како неоснован, а сега ДУИ по оваа одлука може да поднесе уште една претставка до Управниот суд на Северна ...

Read More »

Мицотакис: Имам прашања за Договорот од Преспа, но сепак го почитувам

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за британскиот подкаст „Остатото е политика“ изјави дека иако има одредени реални прашања за Договорот од Преспа, тој сепак го почитува. „Грција останува голем поддржувач на европските перспективи на Западен Балкан, бидејќи во наш најдобар интерес е и нашите соседи да бидат интегрирани во ЕУ. Ситуацијата во Украина создаде нова динамика во процесот и сите ние ...

Read More »

СДСМ ќе избира нов лидер на 30 јуни

Извршниот комитет на СДСМ во понеделник ја продолжи седницата што ја започна на 23 мај за организирање внатрепартиски избори за ново раководство, откако лидерот на партијата Димитар Ковачевски поднесе оставка од лидерската функција. Извршниот комитет на седницата ја овласти централната изборна комисија во партијата да ги започне подготовките за внатрепартиските избори кои треба да се одржат на 30 јуни. На ...

Read More »

Демири: Илази не прекршила никакви закони за да ја отпуштам

Министерот за здравство Илир Демири во понеделникот на прес-конференција рече дека нема причина да ја разреши организационата директорка на Клиниката за токсикологија при Клиниката „Мајка Тереза“, Бесијана Илази. „Илази не прекрши никаков закон за да иницирам отказ. Всушност вие новинарите правите толкава галама за неа, а всушност таа не беше таа што ги вработи дотичните 18 луѓе за кои толку ...

Read More »

Состојба на патиштата 27.05.2024

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Сите патни правци во државата се проодни. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно управување со возилата, почитување на поставената сообраќајна сигнализација како и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ ...

Read More »

ЗНАМ почна разговори со ВМРО-ДПМНЕ за приклучување кон новото владејачко мнозинство

ВМРО-ДПМНЕ во неделата официјално ги започна преговорите со ЗНАМ за нивно евентуално учество во новата влада. Потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски и Тимчо Муцунски во неделата остварија средба со потпретседателите на ЗНАМ, Весна Бендевска и Павле Арсовски. Од ЗНАМ накратко известија дека двете партии се многу блиску до договор ЗНАМ евентуално да се приклучи на новото владејачко мнозинство, но допрва ...

Read More »

Мицкоски: Наскоро ќе имаме нова влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека при формирањето на новата влада главно ќе се фокусира на напорите за подобрување на животот на граѓаните. „Масовната поддршка што ја добивме од граѓаните на изборите сега е голема одговорност за нас, да им покажеме како навистина стојат работите, но и како имаме намера и планираме да ги подобриме работите. Ние сме пред ...

Read More »