Претседателски кандидати продолжија со средби со граѓаните и презентација на своите програми

Активностите на претседателските кандидати продолжија и во текот на викендот.

Поддржан од СДСМ, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат, во саботата се сретна со граѓани во Тетово каде рече дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се плаши од враќањето на неговиот претходник Никола Груевски.

„Доколку се врати Груевски, ќе се знае кој е главен таму“, рече тој, додавајќи дека Груевски всушност го направил Мицкоски лидер на ВМРО-ДПМНЕ.

Во саботата, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова имаше обраќање во Бутел, каде ја критикуваше владејачката структура, тврдејќи дека нејзините претставници намерно избегнуваат да ја свират целосната химна.

„Тие имаат сериозен проблем. Затоа ќе продолжиме да ја пееме нашата химна“, нагласи таа, додавајќи дека кога ќе се смени сегашната влада, нејзините членови ќе мора да ја слушаат химната секој ден.

Кандидатот на ДУИ, Бујар Османи, во саботата изјави дека доколку стане претседател, ќе го продолжи процесот што го започнал како министер за надворешни работи за усвојување на резолуција од Конгресот на САД за потврдување на македонскиот јазик и идентитет.

Претседателскиот кандидат на ВЛЕН, Арбен Таравари, во саботата рече дека ЕУ, САД и НАТО се незаменливи сојузници. Останатите кандидати продолжија да се среќаваат со граѓаните и да ги презентираат своите програми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*