Изборните листи на СДСМ доставени до Државната изборна комисија, изјави Ковачевски

„Изборните листи на СДСМ денеска ќе бидат доставени до Државната изборна комисија“, изјави во понеделник лидерот на партијата Димитар Ковачевски.

Очекува изборите да бидат демократски. Очекувам и кандидатот Стево Пендаровски да победи на претседателските избори, а коалицијата предводена од СДСМ да победи на парламентарните избори“, нагласи Ковачевски.

Исто така во понеделникот, Бошњачката демократска унија (БДУ) се приклучи на предизборниот фронт на ДУИ. Договорот го постигнаа лидерот на БДУ Мунир Колашинац и Али Ахмети од ДУИ. Колашинац ќе биде дел од кандидатската листа за пратеници на коалицијата во ИЕ 1.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*