Претседателски избори: Силјановска Давкова предводи со 36% според Јуроп електс анкета

Јуроп електс утрово објави најнова анкета за претседателските избори во земјава. Според анкетата на прво место е кандидаткта на ВМРО ДПМНЕ Гордната Силјановска Давкова која би освоила 36% од гласовите.

На второ место е Стево Пендаовски кој би освоил 29%, трет на листата е Таравари со 14%, зад него е Османи со поддршка од 10 % од избирачите.

Според анкетата Димитриевски би освоил 5% од гласовите, Ванковска 4% а Јакимовски 2%. Анкетата е спроведена од 4ти до 7 март на реперезентативен промерок од 1.085 испитаници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*