ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Пендаровски нема кредибилитет за втор мандат

ВМРО-ДПМНЕ смета дека Стево Пендаровски нема кредибилитет да биде претседател. Пратеникот од опозициската партија Миле Лефков во четвртокот праша дали Пендаровски бил принуден да влезе во трка затоа што никој друг од СДСМ, па ни екс министерот за внатрешни работи Спасовски, не сакал да загуби.

„На 6 декември Пендаровски лично изјави дека не планира да се кандидира за втор мандат. Медиумите го објавија тоа во 14 часот и 13 минути. Но, во 15 часот и 19 минути неговиот Кабинет го демантираше тоа, велејќи дека коментарите на Пендаровски биле погрешно разбрани“, изјави Лефков, додавајќи дека Пендаровски во неговиот мандат се покажал како исклучително слаб претседател.

Како одговор, Кабинетот на Пендаровски соопшти дека ВМРО-ДПМНЕ продолжува да користи улични жаргони и берзански фрази бидејќи нема суштински идеи и понуда за граѓаните.

Кога станува збор за блокот на етничките Албанци, Арбен Таравари, претседателскиот кандидат поддржан од опозицијата на етничките Албанци, рече дека коалицијата ВЛЕН има реални шанси да ја победи ДУИ на изборите, со оглед на тоа што партијата на Али Ахмети е предолго на власт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*