ДУИ ќе има свој претседателски кандидат, но не веруваат дека ќе биде Али Ахмети

Претседателскиот премиер Талат Џафери во вторникот потврди дека неговата партија ДУИ дефинитивно ќе има свој претседателски кандидат. Сепак, тој не верува дека лидерот на партијата, Али Ахмети, ќе биде таа личност.

Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски изјави дека нема ништо спорно со одлуката на ДУИ да има свој претседателски кандидат.

„Тоа е легитимно право на секоја партија“, истакна тој.

Собирањето потписи за претседателските кандидати ќе трае од 23 февруари до 8 март. Партијата на Максим Димитревски, ЗНАМ, во четврток ќе го открие името на својот кандидат.

Во однос на Изборниот законик, Ковачевски рече дека неговата партија е подготвена веднаш да гласа за измените.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*