Средба Маричиќ – Гир: Потврда на ангажманот за евроинтеграција на Северна Македонија

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ имаше средба со евроамбасадорот во Северна Македонија Дејвид Гир.

Како што соопшти Кабинетот на вицепремиерот, Маричиќ и Гир разговарале за тековните процеси за интеграција на Северна Македонија во ЕУ.

Маричиќ му се заблагодари на Гир за неговиот ангажман во евроинтегративните процеси на земјата, велејќи дека соработката ја охрабрува Северна Македонија успешно да ги реализира процедурите неопходни за овој процес.

„Северна Македонија е сè уште решена да ги негува европските демократски принципи и одличните односи со сите членки на ЕУ, кои играат клучна улога за нашата земја да го продолжи патот кон полноправно членство во ЕУ“, рече Маричиќ на „Гир“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*