ВМРО-ДПМНЕ на 11 Јануари ќе разговара за кандидатите за министри и заменици-министри

ВМРО-ДПМНЕ на 11 јануари ќе има извршен комитет и централен комитет на партијата, на кој ќе се разговара за кандидатите за министри и заменици-министри, по што ќе се знаат имињата, најави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Прашан дали ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат за техничката влада, Мицкоски рече дека неговиот став е јасен и ќе го соопшти и на централниот и на извршен комитет на партијата.

“Талат Џафери не ја заслужува поддршката на ВМРО-ДМНЕ и ќе се воздржиме од гласање”, рече Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања пред Соборниот храм во Скопје, каде присуствуваше на свечена божествена литургија по повод Божиќ.

За членовите на ДИК, Мицкоски, рече дека ја анализираат состојбата.

“Ја анализираме состојбата. Не сакаме да оставиме да продолжат да дивеат Спасовски, Ковачевски, Зечевиќ, Маричиќ, Ахмети, Бујар Османи, Артан Груби и останатите и затоа многу внимателно ќе размислуваме како ќе се однесуваме во периодот што следи”, изјави Мицкоски.

Мицкоски, исто така, рече дека се уште нема добиено покана за лидерска средба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*