Мицкоски: Партијата треба да биде дел од кабинетот

Во интервјуто за емисијата 360 степени емитувано во понеделник на МТВ1, за Љупчо Палевски, главен осомничен за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Мицкоски рече дека не одговорил на прашањата колку средби имал со него, затоа што веруваше дека вниманието на јавноста се оттргнува од ирелевантни прашања.

Запрашан за прашањето за преодниот кабинет, ставот на Мицкоски е дека неговата партија треба да биде дел од кабинетот и да номинира претставници.

Но, тој изјави дека треба да се воздржи од гласањето за формирањето бидејќи одлуката Талат Џафери да биде привремен премиер е неуставна и е спротивна на Законот за Владата бидејќи тој не е предложен од најголемата политичка партија што е на власт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*