Мицкоски: Не сум близок со Анѓушев

Во интервјуто за емисијата 360 Степени, емитувано во понеделник на МТВ1, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски беше запрашан за ознаката од САД на екс вицепремиерот Кочо Анѓушев, „личност до него“.

„Не, не, тој не е човек што ми е близок. Ние сме соработници на Машинскиот факултет. Се знаеме 30 години. Но, во исто време ќе потсетам дека упатив жестоки критики кога беше дел од владата на Зоран Заев“, истакна Мицкоски.

Тој го опиша коментарот на новинарот дека тој и Заев во меѓувреме станале политички пријатели како политичка шпекулација. За коментарите на интервјуерот дека Анѓушев бил посредник во тие контакти, Мицкоски рече: „Не можам да кажам дека сум непријател со Димитар Ковачевски. Немам непријатели во животот, да, имам политички противници, тоа е легитимно“.

Во врска со назначувањето, тој го кажа она што го кажала американската амбасадорка Ангела Агелер дека САД имаат релевантни докази, повикувајќи ги институциите да поднесат барање и дека САД се подготвени да го претстават тоа е добар начин да се докаже каква е политиката на Стејт департментот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*