Претставникот на САД: Русија изолирана во ОБСЕ поради агресијата кон Украина

Говорејќи на прес-конференција во петокот на маргините на министерството на ОБСЕ, постојаниот претставник на САД во Организацијата, Мајкл Карпентер, рече дека Русија останува изолирана во рамките на ОБСЕ поради нејзината агресија врз Украина.

Запрашан да го коментира ставот на Лавров дека дипломатите на Западот се кукавици, постојаниот претставник на САД рече: „Никој не сака да седи на маса со [рускиот] министер за надворешни работи [Сергеј] Лавров и да слуша лаги, дезинформации и пропаганда. Значи, би рекол, да се држите подалеку од таа маса, е чин што има многу смисла ако сте некој што не се занимава со мазохизам“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*