Столтенберг во Посета: НАТО Гарантира Безбедност, Северна Македонија Се Потврдува како Важен Член на Алијансата

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во вторник ја започна посетата на Северна Македонија. На скопскиот аеродром го пречека министерката за одбрана Славјанка Петровска која ја опиша Северна Македонија како посветен и докажан сојузник.

Потоа Столтенберг оствари средба и со Ковачевски. Како што соопшти Владата на Северна Македонија во соопштението за медиумите, на средбата била потврдена улогата на Северна Македонија како ценет сојузник и членка на Алијансата која значајно придонесува за постигнување на целите на НАТО.

Генералниот секретар Столтенберг и премиерот Ковачевски одржаа и заедничка прес-конференција. „НАТО може да се потпре на Северна Македонија, а Северна Македонија може да се потпре на НАТО“, рече Столтенберг.

Како што додаде, Алијансата ја гарантира безбедноста на Северна Македонија. Во однос на Русија, тој рече дека НАТО не гледа непосредна воена закана против која било членка на НАТО.

Премиерот Ковачевски изјави дека според информациите што се разменуваат со членките на НАТО, нема закана за безбедноста и стабилноста на Северна Македонија.

Генералниот секретар на НАТО се сретна и со претседателот Стево Пендаровски и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*