Османи: Уставните измени неопходни за почеток на преговорите со ЕУ

Иако останува само еден месец до Самитот на Европскиот совет, министерот за надворешни работи Бујар Османи е оптимист дека ќе бидат исполнети сите услови за почеток на преговорите со ЕУ.

„Не можам да кажам дека ја пропуштивме шансата. Ќе работиме до последен момент. Сепак, јасно е дека без уставните измени не може да се одржи ниту втората меѓувладина конференција, ниту пристапниот процес“, изјави тој во средата.

Според Османи, одговорноста е на ВМРО-ДПМНЕ. Министерката за надворешни работи на Романија, Луминита Одобеску, која тој ден се сретна со својот колега од Северна Македонија за време на посетата на Скопје, ја истакна поддршката на нејзината земја за членството на Северна Македонија во ЕУ, нагласувајќи дека Скопје треба да го искористи геополитичкиот момент.

„Ве охрабруваме да ја искористите оваа шанса отворена за проширување по руската агресија врз Украина“, истакна таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*