Очекувања за безусловен почеток на преговорите со ЕУ според опозициското лидерство

Македонија да добие безусловен почеток на преговорите со ЕУ.

Ова се очекувања на опицискиот лидер Мицкоски во однос на пораките и позициите од претседателката на ЕК, Фон Дер Лајен, која утре ќе допатува во земјава и која најпрво ќе оствари средба со претседателот Пендаровски, а утре и со премиерот Ковачевски, по што најавена е и зедничка прес конференција.

Средба со опозицијата заасега не е предвидена на агендата на шефицата на Европската комисија. Во меѓувреме нема никакви контакти на релација власт – опозиција околу формирањето на работните групи за датум за изборите.

Мицкосkи и денеска повика тие да се формираат час поскоро, порачувајќи дека локацијата за средбите треба да биде Собранието, а не Министерството за правда, откако премерот Ковачевски го повика да делегира свои претставници во работната група која работи на Изборниот законик и таму се договорат и датумите за изборите.

Во однос на Изборниот законик, порача дека иако ВМРО-ДПМНЕ немала свој преставник во работна група, дека за предложените измени ќе се прознесат во Собранието.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*