Monthly Archives: September 2023

Идентификација на загадувачките извори во 5 општини: Проект за подобрување на квалитетот на воздухот

Во пет општини, Кавадарци, Струмица, Гостивар, Струга и Куманово, со најсовремена опрема и методологија, ќе се идентификуваат изворите на загадувањето на амбиентниот воздух, при што прв пат, кога било во земјата, ќе се спроведе и мерење на загадувањето на воздухот во затворен простор. Истражувањата кои ќе ги врши Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип и лабораторијата „Амбикон“ ќе се спроведат и ...

Read More »

Состојба на патиштата 20.09.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.   На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци, можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Мицкоски: Има тајна комуникација меѓу Груевски и Влада

За да издејствува уставни измени, Владата подготвува валкани дилови,  тврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во изјава за германскиот весник „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг” „Груевски се наоѓа во тајна комуникација со Владата. Владата верува дека може да ја подели нашата партија. Но, тоа нема да успее. Направивме сѐ за нашата европска перспектива. Но, нам ни се поставуваат постојано нови барања“ – вели ...

Read More »

Лидерот на ДУИ Ахмети праша зошто Мицкоски зборува за „бугарски диктат“

Ахмети за изјавите на Мицкоски: Каков „бугарски диктат“, тоа е француско-германски предлог Го слушам Мицкоски како вели „бугарски диктат“, каков бугарски диктат кога предлогот е француско-германски. Тука автоматски македонската нација добива меѓународен легитимитет, Бундестагот гласаше за признавање на јазикот, културата, македонската нација, има иницијатива во американскиот Конгрес, американскиот Сенат за чествување на културата, јазикот, историјата на Македонија, да не ја ...

Read More »

Промените на Кривичниот законик критикувани на дебата

Не запираат острите критики за измените на Кривичниот законик. Според првиот човек на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска со измените, повторно била злоупотребена можноста за усвојување легислатива по скратена постапка, а тие ќе придонесат за поголема неказнивост. „Сето тоа што го слушаме од страна на носителите на јавни функции, дека се спремни да се борат против корупцијата, веќе сметаме дека тоа ...

Read More »

Одложена амнестија: Владата го враќа предлог-законот на усогласување”

Владата соопшти дека Предлог-законот за амнестија поднесен од Министерството за правда е вратен на дополнително усогласување со надлежните институции, а претходно во јавноста излегоа информации дека оваа одлука не му се допаднала на министерот за правда, Кренар Лога кој ја напуштил седницата и најавил оставка. Револтиран од ваквата одлука Лога ја напуштил седницата, најавувајќи можна оставка.

Read More »

Состојба на патиштата 19.09.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.   На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци, можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Состаноците за измените на законот се одржувале тајно во Клубот на пратеници

Лидерот на ДУИ Али Ахмети нема одговор зошто сега и без широка дебата се менува кривичниот законик, но затоа открива дека за измените уште пред неколку години тајно се договарал со поранешните лидери на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Заев и Груевски. Во интервју за ТВ21 вели дека состаноците ги одржувале во Клубот на пратеници, а дебатата се водела и во последните ...

Read More »

Обвиненија дека државата дозволила неовластено следење на граѓаните

Кој ги користел шпионските системи Пегасус и Предатор во Македонија слушнаа само пратениците со безбедносен сертификат во Комисијата за надзор на АНБ и Агенцијата за разузнавање… Под знак на строго доверливо, безбедносните служби доставиле изнформации за скандалот со неовластено следење на комуникации, но според опозицијата тие не се демант за нивните обвинувања дека државата свесно дозволила во Македонија да се ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со Канцеларот на Германија, Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендровски, на маргините на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк оствари средба со Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц. На средбата беше разговарано за билатералната соработка меѓу Македонија и Германија, европската перспектива на земјава и актуелните случувања во регионот, при што претседателот Пендаровски информираше за текот на пристапните преговори на земјава со Европската Унија. ...

Read More »