Monthly Archives: September 2023

Состојба на патиштата 29.09.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци, можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Хаос на Собраниската Седница: Бакнежи и Спречување на Обраќањето на Пратеничка од Опозицијата

Бакнежи испратени во воздух и намигнување од вицепремиер до пратеничка од опозицијата направија хаос на собраниската седница за пратенички прашања. Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска, бурно реагираше на однесувањето на вицепремиерот Маричиќ, за време на нејзиното обраќање од говорницата. Караницата настана по прашањето на пратеник за пензионерските плати, по што министерката обвини дека пензионерите се политички инструирани. Опозицијата повторно бараше ...

Read More »

Дебата околу Амнестијата во Македонија: Илустрација на Затворските Услови и Политичките Процеси

Албум со слики од условите во затворот во Идризово и огледало за пратениците да се запрашаат себе си пред гласањето за предлог Законот за амнестија ќе им однесе министерот за правда Кренар Лога, кој очекува поддршка од сите пратенички групи, откако ВМРО-ДПМНЕ најави блокада. Но, уште не влезен во собраниска процедура амандман најави СДСМ, бидејќи меѓу амнестираните има имиња како ...

Read More »

Преговори во Македонија: Владата и УПОЗ Разговараат за Платите на Судската Администрација

Во судската администрација има околу 2.000 вработени, тие денеска излегоа на улица. Бараат повисоки плати за 78 проценти и додатоци на плати за 35 насто. Административците рекоа дека со исполнување на нивното барање за зголемување на платата за 78 проценти никој од нив нема да ја надмине просечната плата, туку само ќе се доближи до неа. Предупредија и дека без ...

Read More »

Австријските министри поставуваат план за побрза интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александар Шаленберг, и министерката за европски прашања, Каролин Едштадлер, сакаат да промовираат побрза интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ и за таа цел во писмо и нон-пејпер до високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Жозеп Борел, и комесарот за проширување, Оливер Вархељ, тие презентираа конкретни предлози. Во нон-пејперот се ...

Read More »

Градоначалничката на Скопје: Поздравувам ангажманот на Христијан Мицкоски

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска вели дека и е многу мило што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се занимава со неа во изминатите две години и му посака да продолжи така, бидејќи како што вели, сакајќи да си го подигне својот рејтинг, очигледно работи да го подобри и нејзиниот. Арсовска го изјави ова по денешната прес-конференцијата за изборот на ...

Read More »

Францускиот амбасадор во Македонија: Патот кон ЕУ не треба да се одложува

На Македонија е да ги преземе обврските и да продолжи на патот кон зачленување кон ЕУ. Сметам дека возможно е проширување до 2030 година, но не треба да се губи време на тој пат, вели францускиот амбасадор во земјава Сирил Бомгартнер. Во однос на измените на Kривичниот законик додава дека ситуацијата будно се следи и она што е важно е ...

Read More »

Состојба на патиштата 28.09.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци, можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Амнестијата во Македонија: Опозицијата најавува блокада со амандмани

Патот кон излезната капија на затворите ќе биде поплочен со куп хартија. Опозицијата со амандмани ќе ја блокира најавената амнестија. Фактот што постапката за носење ќе биде скратена, но не и закитена со европско знаменце, дава можност да се поднесат бројни амандмани и на тој начин да се закочи работата во Собранието. Мицкоски најави дека токму тоа и ќе го ...

Read More »

Државниот обвинител Јовески: Обвинителствата треба да ги применуваат измените во законите

Собранието ги донело измените во законита постапка и јавното обвинителство е должно да ги применува, изјави државниот обивнител Љубомир Јовески три недели недели откако беше изгласан КЗ, кој предизивкаа бура во јавноста. Иако, Влада не го консулиташе Обвинителството а измените беа донесени со европско знаменце за што реагираше и Европската комисија, државниот обвинител Љубомир Јовески смета дека ставот на обвинителството ...

Read More »