Касами: Прекршочните Пријави се Неразумни

Градоначалникот на Тетово и лидер на партијата БЕСА, Билал Касами, изјави во средата дека прекршочните обвиненија за случувањата за време на посетата на премиерот на Косово, Албин Курти, биле неразумни.

Според него, иконографијата била присутна и порано, но никој не бил казнет. На прес-конференција во Тетово Касами вели дека по повикот од полицијата, десетици пријатели и активисти му испратиле околу 10 видеа каде што е присутна истата иконографија.

Според негово мислење, посетата на Курти е позитивна, поради што ДУИ настојувале за средбата со косовскиот министер за транспорт, каде имало разговор за патот Тетово-Призрен.

Коментирајќи за таа средба, лидерот на Демократското движење, Изет Меџити, рече дека функционерите на ДУИ прво треба да ги завршат двата километри на патот Блаце-Скопје, кој со години беше во стагнација, а потоа да се борат за заслуга за патот Тетово-Призрен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*