Monthly Archives: August 2023

Состојба на Патиштата 31.08.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.   На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци, можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Продолжуваат Реакциите на Ставовите на Мишел и Макрон

Временската одредница за членство во ЕУ во 2030 година, која ни беше поставена на Самитот во Блед, е историски момент, оцени шефот на дипломатијата Бујар Османи. Во Блед претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел посочи дека ЕУ и земјите- кандидати треба да се подготвени за зачленување до 2030 година, а дотогаш Унијата ќе работи и на внатрешни реформи. Но, потоа ...

Read More »

Членовите на Судскиот Совет се Пожалија, Лога и Адеми не Доаѓаат на Седници

Судскиот совет во клинч со министерот за правда Лога. Откако членовите му забележаа дека тој, заедно со претседателката на Врховен, Адеми, иако уредно поканети, веќе подолг период не доаѓаат на седниците. Лога со жесток одговор – се повика на препораките на ГРЕКО министерот да не биде дел од ова тело, но и на загубениот кредибилитет на Советот. „Со оглед на ...

Read More »

Петровска и Агелер ги Посетија Специјалните Сили во Касарната Илинден

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на САД, Анџела Агелер во касарната „Илинден“ во Скопје ги посетија припадниците на специјалните сили на македонската Армија, Вооружените сили на САД и армијата на Албанија кои заеднички ги развиваат своите способности и вештини. Министерката Петровска пред специјалците порача дека и ова заедничко извежбување ја покажува блиската соработка помеѓу сојузниците во НАТО. „Драго ...

Read More »

Османи Имаше Телефонски Разговор со Лавров

На разговорот, министерот Османи се осврна на предизвиците во регионот на ОБСЕ и ја повтори приврзаноста на Претседавањето на Македонија кон почитување на темелните принципи и заложби на ОБСЕ. Во тој контекст, уште еднаш ја потенцираше неопходноста од прекин на агресијата, повлекување на руските воени сили од Украина и почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина. Во продолжение, министрите ...

Read More »

Премиерот Ковачевски се Сретна со Канадската Министерка за Надворешни Работи Џоли

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со премиерот на Канада, Џастин Трудо. На разговорот присуствуваше и министерката за одбрана, Славјанка Петровска. Премиерот Ковачевски изрази задоволство што токму денес во посета на нашата земја е министерката за надворешни работи на Канада, Мелани Жоли, што говори за активниот и континуиран дијалог меѓу нашите две земји ...

Read More »

Ковачки Претстави Ново Видео од Пукањето Дебреште

Од автоматско оружје во Дебреште пукале и други лица, во присуство на челници на СВР Битола, оружјето не е најдено, ниту сите пукачи се повикани во полиција – изјави денеска на прес конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки, кој притоа објави и видео снимка од пукањето. „Оливер Спасовски мора под итно да понесе одговорност. Кој стигне пука од огнено оружје ...

Read More »

Состојба на патиштата 30.08.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.   На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци, можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Лоренс Бун ја Појасни Пораката на Макрон

Европското проширување е можно да се случи и пред 2030 година – вели француската државна секретарка за Европа Лоренс Бун. На панелот посветен на носењето одлуки во Унијата, од Блед таа ја појасни пораката која претходно ја испрати францускиот Претседател Емануел Макрон, дека пред следното проширување, потребни се реформи на Унијата, но тоа воопшто не значи дека вратите се затворени. ...

Read More »

Реакции на Ставовите Презентирани од Мишел и Макрон

Пораката која од Блед ја испрати претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, за власта значи силен сигнал и шанса која треба да се искористи. Вицепремиерот Бојан Маричиќ во интервју за МИА изјави дека најавите од ЕУ се во корист на земјава, а чекањето според него не е добра стратегија. „Говорот на претседателот на Европскиот совет го гледам како една сериозна ...

Read More »