Monthly Archives: June 2023

Состојба на Патиштата 29.6.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.   На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

СУДСКИОТ СОВЕТ ЌЕ ГИ ПРОВЕРУВА НАВОДИТЕ НА АВСТРИСКИОТ
АМБАСАДОР

Судскиот совет ќе ги проверува наводите на австрискиот амбасадор Георг Вуцас и ќеизготви извештај откако дипломатот вчера преку писмено соопштение до медиумите упатикритики до македонското правосудство затоа што австриска компанија не може да наплатотштета од фирма во земјава. Во дописот тој директно го спомена и експремиерот ЗоранЗаев чија братучетка е сопственичка на фирма инволвирана во спорот. Спорединформациите од Судскиот совет, ...

Read More »

JАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО: ЗА ПРЕДМЕТОТ СО АВСТРИСКАТА ФИРМА СЕ
ПОСТАПУВА ИСКЛУЧИТЕЛНО АЖУРНО

Јавното обвинителството тврди дека се постапува исклучително ажурно за предметот соавстриската фирма „АММА ДОО Хоенемс“ за која зборуваше австрискиот амбасадор воземјата, Георг Вуцас. Реакцијата следува по обвинувањето на Вуцас дека се одложувапроцесот за наплата на долг од 4,5 милиони евра, што фирма поврзана со експремиеротЗоран Заев го има кон австриската. Амбасадорот бараше смена на судии и обвинители. ОдОбвинителството информираа дека ...

Read More »

НОТАРИТЕ ГО ДЕМАНТИРААТ АВСТРИСКИОТ АМБАСАДОР

Нотарската комора на Македонија во целост ги демантира и не се согласува со изнесенитетврдења на австриската амбасада за вклученост на нотари во злоупотреба на службенатаположба и овластување во трговскиот спор меѓу македонската фирма ДЕНА ПРОДУКТувоз извоз Велес и австриската фирма АММА импорт експорт. Од Нотарската коморанаведуваат дека нотарите се лица со јавни овластувања доверени од државата, чија дејностсе извршува во ...

Read More »

АНТИКОРУПЦИСКА ДО ГРУБИ: ОВА Е ПРИТИСОК ВРЗ НАС И ОБИД ЗА
ДЕФОКУСИРАЊЕ НА ЈАВНОСТА

Државната комисија за антикорупција реагира на оценките на вицепремиерот АртанГруби, искажани вчера, дека „не ги бива“ и дека нема резултати од нивната досегашнаработа – како ДКСК да ја обвинува некој за корупција а не ДУИ. Во реакцијата стои: „Воправо сте господине Груби, Антикорупциска нема капацитет да се вози во службенивозила 24/7 и за приватни цели, да злоупотребува државни простории, да ...

Read More »

Состојба на Патиштата 28.6.2023

ообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.   На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

ПЕНДАРОВСКИ НЕ МОЖЕ ДА ЗАМИСЛИ САМИ ДА СЕ БЛОКИРАМЕ ЗА ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски се надева оти до ноември ќе бидат направени уставнитеизмени, за да се избегне државата сама да се блокира за влезот во ЕУ. Тој тоа го изјавиодговарајќи на новинарско прашање во рамки на Самитот на шефови на држави и влади наПроцесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), што се одржува во Подгорица.„Како што е познато, минатата година гласавме ...

Read More »

ЏАФЕРИ ПОДГОТВЕН ЗА УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ, ТИЕ НИКАКО ДА ДОЈДАТ
ВО СОБРАНИЕТО

Собранието уште ги нема добиено амандманите за измените на Уставот и вметнување наБугарите. Владата треба да ги испрати како овластен предлагач, а собранискиот спикерТалат Џафери денес изјави дека откога ќе стигнат кај него, тогаш почнуваат да течатроковите. „Собранието е подготвено во секој момент откога ќе постапат надлежнитеинституции, односно овластените предлагачи, ние сме подготвени да постапиме восогласност со процедурите и роковите ...

Read More »

МИЦКОСКИ ОД БРИСЕЛ ИЗЈАВИ ДЕКА ВЛАДАТА ТАМУ ЈА КОДОШЕЛА
ОПОЗИЦИЈАТА

Лидерот на ВМРО- ДПМНЕ денеска по разговорите со Манфред Вебер, претседател наЕвропската народна партија, ги повтори старите ставови дека „ВМРО-ДПМНЕ нема даприфати никаков договор којшто ќе биде под бугарски диктат“. Христијан Мицкоски воизјавата не ги споменува уставните измени, туку зборува за договор. Тој реше дека целтана разговорите на вмровската делегација, во која се и потпретседателите АлександарНиколоски и Тимчо Муцунски, е ...

Read More »

ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ВО ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА БЕРЛИН

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски е воофицијална посета на Берлин, Сојузна Република Германија, на покана на германскиотканцелар Олаф Шолц. Во состав на делегацијата која ја предводи премиерот Ковачевски,се и заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања БојанМаричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи. Во рамки на официјалнатапосета која започнува на 28 јуни (среда), ...

Read More »