Monthly Archives: February 2023

Потпишани договори со Јавните општински установи за инклузија на деца Роми

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска заедно со претставничката на УНИЦЕФ во државата, Патриција Ди Џовани и советникот за инклузија на Ромите во Владата на Република Северна Македонија, Елвис Мемети присуствуваа на потпишувањето на договори за инклузија на деца Роми во јавните општински установи во РСМ. Тренчевска со своето воведно обраќање се заблагодари на проактивноста на општините ...

Read More »

Во Брисел започна билатералниот скрининг за Поглавје 9 „Финансиски услуги“

Денеска во Брисел продолжува билтералниот скрининг за Кластер 2 „Внатрешен пазар” со скрининг состанокот за Поглавје 9 – „Финансиски услуги”. Преговарачкиот тим го предводи државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања и заменичка на главниот преговарач на Република Северна Македонија со Европската унија, Дрита Абдиу Халили, која во своето воведно обраќање истакна дека земјата успешно го следи патот кон целосна ...

Read More »

Парламентарното мнозинство ги избра новите министри во Владата

На предлог на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, доцна вечерва, со мнозинство гласови, Собранието на Република Северна Македонија ги избра четворицата нови министри: Кренар Лога, за министер кој ќе раководи со Министерството за правда; Фатмир Меџити, за министер кој ќе раководи со Министерството за здравство; Азир Алиу, за министер кој ќе раководи со Министерството за информатичко ...

Read More »

„Втора шанса“ овозможува дооформување на средното стручно образование на ранливите групи

Во рамки на ИПА проектот „Активација на ранливи групи на пазарот на трудот“ кој го спроведува Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, денеска беше промовирана пилот мерката  „Втора шанса“, која се реализира со финансиска поддршка на Европска  Унија. По тој повод  се оддржа работна средба  на која присуствуваа министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, раководителот на секторот ...

Read More »

Ковачевски: Инсталиравме 152 мегавати само за една година, зелената енергетска трансформација е во полн ек

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, при вечерашното продолжение на дебатата во Парламентот, зборуваше за постигнувањата во енергетскиот сектор и во покачувањата на платите за време на оваа Влада. „До минатата година кога јас станав премиер точно е дека се увезуваа 30% струја до 35%, сега ако ги погледнете податоците за овој јануари се увезуваат 18%, 83% ...

Read More »

Средба Тренчевска- Гви Јеоп Сон: Поддршката и соработката на ОН агенциите во земјава продолжува и се зајакнува на патот кон Европската Унија

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска  денеска оствари средба со регионалната директорка на Обединетите Нации за Европа и Централна Азија, Гви Јеоп Сон и постојаната координаторка на ОН во земјава Росана Дуџиак. На средбата се разговараше за соработката и поддршката на ОН агенциите во нашата држава со осврт на областите кои се под надлежност на Министерството за труд ...

Read More »

Грковска- Филипиду: Дигиталната трансформација е приоритет и за двете земји, размената на искуствата е значаен придонес за целиот процес

Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска оствари средба со новоименуваната амбасадорка на Република Грција во Република Северна Македонија, Софија Филипиду. Вицепремиерката Грковска и посака добредојде на новоименуваната амбасадорка и ѝ посака успешено извршување на мандатот.  Притоа ја информираше новоименуваната амбасадорка на Грција во земјава, за работењето на Кабинетот ...

Read More »