Monthly Archives: November 2022

Тренчевска од Истанбул: Зајакнувањето на системот, поддршката на жените на пазарот на труд

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на регионалната конференција насловена: „Трансформативно финансирање како забрзувач за родова еднаквост: црпење на искуства од родово одговорно буџетирање и научени лекции“, организирана од регионалната канцеларија на UN Women, која се одржува денеска и утре во Истанбул, Република Турција. Министерката Тренчевска се обрати на панел дискусијата насловена: „Лидерството и перспективите ...

Read More »

Маричиќ од Брисел: Имаме солидна основа на подготвеност, важно е да ја одржиме динамиката на процесот на преговори

Денеска во Брисел се одржува вториот состанок од билатералниот скрининг за Поглавјето 24, „Правда, слобода и безбедност“, на кој заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, рече дека Северна Македонија има добра основа и добра подготвеност, но сега мора да покажеме континуитет во реализацијата на критериумите за членство во ЕУ. – Ова поглавје е основа за демократскиот ...

Read More »

Состојба на Патиштата 23.11.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по  суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Ковачевски-Катлер: Навремената размена на информации и соработката помеѓу членките на НАТО е важна за безбедноста на Северна Македонија и целиот регион

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со помошникот-генерален секретар на НАТО за разузнавање и безбедност, Дејвид Катлер. На состанокот беше разговарано пред сѐ за воената агресија на Русија кон Украина и понатамошното влијание на овие случувања врз глобалната енергетска состојба и врз прехранбената индустрија. Премиерот Ковачевски на средбата ја истакна цврстата поддршка за територијалниот ...

Read More »

Ковачевски-Шулц: Обединетоста околу социјалдемократската платформа е влог во просперитетна иднина на земјата и регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска се сретна со Мартин Шулц, претседател на фондацијата „Фридрих Еберт“ и поранешен претседател на Европскиот Парламент. На средбата беше разговарано за севкупните активности на фондацијата во регионот и во Република Северна Македонија, како и за актуелните случувања во земјава. Заеднички беше оценето дека политиките кои ги носи оваа Влада, а ...

Read More »

Битиќи на „Реди самитот“: Градиме солидарно едно општество за сите и ќе овозможиме целосна социјална инклузија на Ромите во Република Северна Македонија

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските сектори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска се обрати на отворањето на второто издание на меѓународниот „Реди самит“, во организација на здружението „Иницијатива за Економски Развој на Ромите – РЕДИ“. Во продолжение ви го праќаме неговото интегрално обраќање. „Денеска е Ден на Албанската азбука и во име ...

Read More »

Состојба на Патиштата 22.11.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по  суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Бочварски: Обезбедивме средства за реконструкција на локални улици и патишта во Велес и Чашка

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска беше во работна посета на општините Велес и Чашка, каде со градоначалникот на општина Велес, Марко Колев и на општина Чашка, Горан Стојановски, ги потпишаа договорите за реконструкција на 4 локални улици во Велес и 3 локални улици во општина Чашка. Средствата за проектите се обезбедени преку Министерството за транспорт и врски, ...

Read More »

Грковска во работна посета на ДКСК: Начинот на избор на ДКСК треба да биде пример за избор и на членови на други институции

Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше работна посета на Државната комисија за спречување на корупција, каде се сретна со претседателката Билјана Ивановска и останатите членови на Комисијата. На состанокот се разговараше за досегашната примена на Законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси, како и за ...

Read More »

Состојба на Патиштата 21.11.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по  суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »