Monthly Archives: September 2022

Министерот Алити беше говорник на Тркалезната маса по повод Академската конференција на дијаспората по ИКТ

  инистерот за информатичко општество и администрација (МИОА), Адмирим Алити,  заедно со г. Насер Сахити – Ректор на Универзитетот во Приштина, г. Едмонд Хајризи – Ректор на Универзитетот за бизнис и технологија (УБТ), г. Самедин Крабај-Ректор на Универзитетот во Призрен, г. Едона Малоку Бердина – заменик Министерката за образование, наука, технологија и иновации на Република Косово, г. Лиза Гаши – ...

Read More »

МЗШВ: Вложуваме во изградба на нови системи за наводнување, обезбедуваме вода за 20.000 хектари земјоделски површини

Обезбедување на редовно и навремено наводнување на земјоделските површини е наш главен приоритет како министертво. Како никогаш до сега министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство вложува во реализација на капитални проекти за изградба на нови системи за наводнување. Ја започнавме и активно работиме на изградбата на браната Конско, една од најголемите капитални инвестиции во делот на наводнувањето вредна повеќе од ...

Read More »

Маричиќ: Со отворањето на преговорите го добивме скринингот и временската рамка за негово спроведување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ на новинарско прашање дали постои разлика помеѓу преговорите на Европската Унија со Северна Македонија и со Албанија, изјави дека и двете земји во исти ден ги одржаа првите Меѓувладини конференции и заеднички го проследија состанокот за отпочнување на скрининг процесот. – Она што ни беше исто така соопштено таму е ...

Read More »

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот во месноста Карпалак и на комплексот „Карпалак“

Владина делегација во состав советникот за одбрана Драган Василевски и државниот секретар во Министерството за одбрана Драган Николиќ, денеска положи свежо цвеќе на спомен-плочата во месноста Карпалак, на автопатот Скопје – Тетово, во спомен на загинатите бранители. Со достојни државни почести годинава се одбележуваат 21 година од загинувањето на десеттемина припадници на резервниот состав на Армијата кој од заседа беше ...

Read More »

Ковачевски: Ние сме подготвени за ЕУ, следува напорна и посветена работа на реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски вечерва организираше прием по повод отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија. На средбата на која беше присутен државно-владиниот врв, пратениците, амбасадорите на земјите членки на ЕУ, политички чинители, претставници на граѓанското општество, на медиумите и стопанственици премиерот Ковачевски се обрати пред присутните. Неговото обраќање ви го пренесуваме ...

Read More »

Маричиќ за „Алсат М“: Добра подготовка имаме во однос на реформите

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во изјавата за „Алсат М“ кажа дека државата по нивните анализи, има веќе 45% усогласување во делот на законодавството и доколку се продолжи со таа динамика смета дека темпото ќе биде побрзо од Србија и Црна Гора кои преговараат веќе 10 години. На прашањето дали официјално започна скринингот на вчерашниот состанок кој ...

Read More »

Започна билатералниот скрининг како дел од официјалниот старт на преговори на Република Северна Македонија со ЕУ

Република Северна Македонија попладнево во Брисел го започна билатералниот скрининг процес. Северна Македонија од осамостојувањето во 1991 година, јасно и недвосмислено ја изрази својата стратешка определба за полноправно членство во НАТО и ЕУ и со сиот свој административен и општествен капацитет беше посветен да ги постигне овие цели. На денешниот состанок обраќања имаа заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања ...

Read More »