Ковачевски: Македонскиот јазик во ЕУ ќе биде еднаков со сите европски јазици, потребна е државничка одлука за иднината

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски заедно со заменик-претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи, одржаа билатерален состанок со претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, со присутните членови на делегацијата, како и амбасадорот на Европската унија во земјава Дејвид Гир.

Премиерот Ковачевски на средбата упати благодарност до претседателката на Европската комисија, Фон дер Лајен за континуираната цврста поддршка и лична заложба за Република Северна Македонија да добие датум за преговори без понатамошни одлагања, со оглед на тоа што иднината на Западен Балкан e во Европската Унија.

Премиерот Ковачевски подвлече дека во овие клучни моменти за државата кога треба да се носат мудри и државнички одлуки, присуството на претседателката на Европската комисија е јасен сигнал за поддршката на евроинтегративните процеси на Северна Македонија.

На билатералната средба премиерот Ковачевски, рече дека Владата останува цврсто кон определбата за безусловно почитување на јазичните, идентитетските, историските и културните особености на македонскиот народ, што всушност е потврда и со европскиот предлог.

Тој додаде дека, очекува да биде поддржан од сите политички субјекти во Собранието преку носење на натамошни заклучоци за европскиот предлог, согласно собраниските процедури. „Имаме предлог кој гарантира чист македонски јазик во ЕУ, историски и билатерални прашања надвор од преговарачката рамка“, потенцираше премиерот Ковачевски.

На средбата беше дискутирано дека нашата земја е пред многу важна одлука за нејзината иднина и остварување на уште една стратешка цел, отворање на преговорите со Европската Унија со зачуван и обезбеден македонски јазик во Европската Унија, што значи конечно затворање на сите идентитетски прашања. Притоа, беше констатирано дека европскиот предлог е важен чекор со кој ќе се надмине блокадата и кој ќе ја приближи Северна Македонија до членство во ЕУ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*