Monthly Archives: July 2022

Ковачевски: Честитки до сите граѓани, преговорите со ЕУ се отворени, време е за оптимизам, но и посветена работа

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски по официјалниот почеток на преговорите за полноправно членство на Република Северна Македонија во ЕУ, одржа прес-конференција во Советот на Европската Унија  во Брисел. Во продолжение е целосното обраќање на премиерот Ковачевски: ,,Денес, ми припадна огромната чест, да се обратам на мојот мајчин македонски јазик пред 27-те земји членки на Европската Унија на  Mеѓувладината конференција со ...

Read More »

Маричиќ за „Политика“: Донесовме историска одлука, достоинствено чекориме кон членство во ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, во интервјуто за српска „Политика“ изјави дека државнички и одговорно одговори Владата на сите предизвици со кои се соочуваше во текот на дијалогот со Бугарија и Европската Унија и дека  во сите документи, кои беа јавно објавени, вклучувајќи го и Протоколот, успеа да го заштити македонскиот јазик и идентитет. – ...

Read More »

СДСМ: Објавен е Протоколот, сите лаги на Мицкоски паднаа во вода, во ЕУ со чист македонски јазик

„Сите лаги на Христијан Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ и Левица потонаа во вода! Вчера и јавно се објави Протоколот и сега е јасно како бел ден, се’ што кажаа излажаа. Се докажа она што постојано го тврдевме, македонскиот јазик во ЕУ влегува со чиста формулација, без фусноти без никакви придавки и дополнителни објаснувања. Нема никаква бугаризација и асимилација како што лажеа Мицкоски ...

Read More »

Состојба на Патиштата 19.07.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по  суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Ковачевски: Заклучоците на Собранието го штитат македонскиот јазик и идентитет и ќе бидат водилка на оваа и идните влади во ЕУ процесите

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска одговарајќи на новинарско прашање, рече дека заклучоците кои ги изгласа Собранието ќе бидат основата за преговорите и евроинтеграциските процеси. ,,Целта на тие заклучоци е токму заштитата на македонскиот јазик и идентитет. И не само оваа Влада туку и сите наредни влади кои што ќе преговараат со ЕУ кои што ќе потпишуваат документи со ЕУ ќе треба ...

Read More »

Маричиќ од Софија: Денес отворивме европско поглавје во односите со Бугарија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска заедно со владината делегација предводена од министерот за надворешни работи Бујар Османи присуствуваше на состанокот на меѓувладината комисија, по кој беше потпишан Протоколот. – Денес отворивме европско поглавје во односите со соседна Бугарија. За стратешките и важни прашања нема друга алтернатива освен компромисни решенија кои ја враќаат довербата и ...

Read More »

Состојба на Патиштата 18.07.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по  суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Ковачевски – Фон дер Лајен: Време е за мудри одлуки, македонскиот јазик и идентитет во ЕУ се заштитени

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска имаше тет-а-тет средба со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. На средбата Ковачевски и Фон дер Лајен разговараа за најважните прашања поврзани со проширувањето на Европската Унија. Беше констатирано дека сега е моментот кој треба Северна Македонија да го искористи за прифаќање на европскиот предлог, што понатаму значи и одржување на првата меѓувладина конференција и ...

Read More »

Ковачевски: Македонскиот јазик во ЕУ ќе биде еднаков со сите европски јазици, потребна е државничка одлука за иднината

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски заедно со заменик-претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи, одржаа билатерален состанок со претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, со присутните членови на делегацијата, како и амбасадорот на Европската унија во земјава Дејвид Гир. Премиерот Ковачевски на средбата упати благодарност до претседателката на Европската ...

Read More »

Состојба на Патиштата 15.07.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по  суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »