Monthly Archives: June 2022

Министерот Спасовски го отвори регионалниот семинар за ЈИЕ „За заедничка проценка на закани поврзани со организиран криминал”

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со свое обраќање, заедно со амбасадорот на Француската Република во нашата земја, Н. Е. Сирил Бомгартнер,  го отворија дводневниот регионален семинар за Југоисточна Европа „За заедничка проценка на закани поврзани со организиран криминал”, во организација на Амбасадата на Француската Република во Република Северна Македонија Целта на семинарот е споделување на методологиите што се користат ...

Read More »

Состојба на Патиштата 15.06.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Костaдиновска-Стојчевска во Брисел: Младите во фокусот на ширење на културата преку ЕУ проекти

Младите таленти ќе ја промовираат културата и ќе го негуваат културното наследство преку добрата практика на транснационалната културна соработка меѓу Република Северна Македонија и Европската комисија, се согласија министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска и генералната директорка за образование, млади, спорт и култура на Европската комисија, Темис Кристофиду, кои се сретнаа во Брисел, Белгија. Соработката ќе продолжи и во ...

Read More »

Редовна 52-ра Владина седница

Владата на Република Северна Македонија денеска, 14.6.2022 година (вторник) ќе ја одржи редовната 52-ра седница, на која согласно своите надлежности ќе разгледува повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. Според предложениот дневен ред, на денешната седница ќе се разгледуваат повеќе точки меѓу кои Информација за пристапување на Република Северна Македонија на Конвенцијата за елиминирање на ...

Read More »

Состојба на Патиштата 14.06.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Ковачевски: Северна Македонија и Албанија имаат исполнети услови за преговори, не смеат да бидат заложници на една земја членка на ЕУ

„Македонските граѓани не можат да бидат заложници на самитите на ЕУ, дали ќе има датум или нема да има датум и Република Северна Македонија и Албанија да бидат заложници само од една земја членка на ЕУ“, истакна премиерот Ковачевски на новинарско прашање на прес-конференцијата со канцеларот Шолц во рамките на неговата официјална посета на нашата земја, и додаде дека подгревање ...

Read More »

Тренчевска: Инклузијата на децата роми во предучилишниот процес е клучна

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа презентација на постигнатите резултати на проектот „Инклузија на деца Роми во јавните општински установи – детски градинки“, на којa воведно обраќање имаше министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска. Во своето обраќање пред присутните градоначалници, директори на детски градинки и претставниците од Ромскиот Образовен фонд (РЕФ), министерката Тренчевска го потенцираше ...

Read More »

Грковска – Ауварт: Сајбер безбедноста има многу важна улога во безбедносниот систем на секоја држава

Дигиталната трансформација на општеството, технолошкиот напредок, но и геостратешките предизвици во Европа и во светот наметнуваат целосно нов пристап во безбедносниот систем, во кој сајбер безбедноста има многу важна улога. Сајбер безбедноста е стратешко прашање, за кое секоја држава, мора да има координиран пристап, и на домашен и на меѓународен план. Ова беше потенцирано на денешниот состанок што заменичката на ...

Read More »

Состојба на Патиштата 13.06.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Ковачевски на Самитот во Солун: ЕУ интеграцијата, регионалната соработка и енергетската трансформација остануваат наши врвни приоритети

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со лидерите на државите и владите на земјите членки во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСИЈЕ) денеска во Солун, учествуваше на Самитот на шефови на држави и влади на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа. На самитот со премиерот Ковачевски присуствуваа вицепремиерот за европски прашања Бојан ...

Read More »